Grafika. Łąka kwietna stylizowana na starą rycinę. Powyżej tekst: Z natury wzięte

 

 

 

Projekt "Z natury wzięte" to cykl przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych, których celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do uważnego oglądania, słuchania, poznawania natury, prowokowania do refleksji.
Projekt jest realizowany od czerwca do września i zakłada organizację spotkań z twórcami książek, warsztaty, spacery po okolicy. Zapisy prowadzone są:
- przez stronę www.mbddim.pl (kalendarz wydarzeń)
- tel.: 22 646 46 49
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 


15 października

"Inspiruj się przyrodą" spotkanie z Wojciechem Mikołuszką
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa 7+

Wśród dwudziestu postaci, które autor opisuje w książce „Wielkie przygody w świecie przyrody” są np. badaczka szympansów Jane Goodall, filmowiec Dawid Attenborough, młoda aktywistka Greta Thunberg, poetka Urszula Zajączkowska. Ale Mikołuszko pokazuje też mniej znane osoby jak np. David Rothenberg - muzyk grający na klarnecie z wielorybami, Iwa Momatiuk - fotografka dzikiej przyrody, Benedykt Dybowski - badacz jeziora Bajkał, Katarzyna Simonienko - lekarka stosująca terapię lasem, małżeństwo Łyczków prowadzące schronisko dla dzikich zwierząt. Podczas spotkania poznamy historie i opowieści o ludziach inspirujących się przyrodą w bardzo różnorodny sposób. Łączy ich to, że przyroda to ich pasja i inspiracja.


24 września
"Co z tym klimatem?" warsztaty edukacyjne z Bogusiem (Bogusławem) Janiszewskim
godzina 11.00-12.00
grupa wiekowa: dzieci w wieku 9+, młodzież

Co to jest dziura ozonowa a czym jest globalne ocieplenie. Czy człowiek rzeczywiście odpowiada za te zmiany? Kto bardziej szkodzi – wulkany czy człowiek. Na czym konkretnie polega efekt cieplarniany. Co na to zwierzęta? Co można jeszcze z tym wszystkim zrobić?


23 września
Spacer przyrodniczy po okolicy z biologami Małgorzatą i Radosławem Obuchowiczami
godzina 17.00
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli

Podczas spaceru po parku będziemy opowiadać o tym jak rozpoznać poszczególne gatunki drzew, a także snuć opowieść o ciekawostkach takich jak m.in.: komunikacja drzew i wzajemna pomoc, rola drzew w miastach, wpływ drzew na poziom tlenu i oczyszczanie powietrza, współpraca drzew z innymi organizmami.
Wspólnie z animatorką Olgą Hilger spojrzymy na park też z innej perspektywy. Ze znalezionych w nim patyczków, liści i kamieni stworzymy obrazki na ziemi. 


10 września
"Z natury wzięte" plener malarski
godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: dzieci w wieku 8+, młodzież

Podczas zajęć wybierzemy się do pobliskiego parku, aby namalować pejzaż inspirowany widokiem z natury. Wnikliwa obserwacja otaczającej przyrody pozwoli wyrazić obrazem to co zobaczymy, usłyszymy i poczujemy. Pedzlem i farbą postaramy się oddać kolory traw, drzew, czy spotkanych po drodze zwierząt.


20 sierpnia
"Wiersze dla zwierzęcych przyjaciół" warsztaty literackie 
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: 10+, młodzież

"Wiersze dla zwierzęcych przyjaciół", to warsztaty, na których poznacie wiersze o zwierzętach pisane w różnych epokach przez dzieci i dorosłych, wielkich i sławnych jak królowa Elżbieta czy Tove Janson albo mało znanych jak Vita Jasinauskaite, poetka i hipoterapeutka z Litwy, która organizuje dla swoich koni wieczory poetyckie i koncerty muzyki kameralnej.


6 sierpnia
"ARKA/drzewa" warsztaty z Małgorzatą Gurowską i Joanną Ruszczyk
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: dzieci w wieku 6+

Drzewa produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i wiele innych szkodliwych substancji z powietrza. To tylko część ich pracy. Dają ludziom i innym mieszkańcom miasta znacznie więcej. Na warsztatach docenimy pracę drzew. Poznamy je lepiej, szczególnie te dojrzałe, sędziwe, które są domem dla wielu gatunków zwierząt i innych organizmów.


23 lipca
"Klimatyczni" - warsztaty z Olgą Ślepowrońską - spotkanie przeniesione na inny termin
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli

 

"Klimatyczni" to książka autorstwa Olgi Ślepowrońskiej zilustrowana przez Weronikę Żurowską. Twórczynie poruszają temat klimatu - tego w przyrodzie i tego między ludźmi. Dzięki żółwiowi Tymoteuszowi czytelnicy wraz z bohaterami, Basią i Witkiem, dowiedzą się jak dbać o swój kawałek świata. „Klimatyczni” to książka dla dzieci w każdym wieku – podobnie jak nasze spotkanie.


 9 lipca
"Muzyka z natury..." warsztaty dźwiękowe z Piotrem Wójcikiem
godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: 10+, młodzież

Na warsztatach m.in. porozmawiamy o tym czym jest dźwięk, jak to się dzieje, że go rozpoznajemy, słyszymy i odczuwamy. Pogimnastykujemy naszą wyobraźnię dźwiękową, a następnie, w części praktycznej, poeksperymentujemy z przygotowanym materiałem w środowisku DAW (Digital Audio Workstation). Przy użyciu podstawowych narzędzi w programie Reaper poznamy podstawy obróbki dźwiękowej, oraz edycji tzw. "surówki", czyli nieobrobionego materiału.
W bibliotecznym „studio nagrań” zmiksujemy ze sobą utwory, poprawimy jakość ścieżek , dołożymy efekty, aby na koniec stworzyć własny utwór. Rezultatem będzie pocztówka dźwiękowa - set D’jski będący wyrazem troski o klimat.
Prowadzący: Piotr Wójcik - realizator dźwięku, instrumentalista, animator kultury. Współpracował z różnymi instytucjami kultury, m.in., Teatr Wielki Opera Narodowa, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie a także Radio Kampus, Polskie Radio. Obecnie związany z radiem RDC. W bibliotecznym „studio nagrań” zmiksujemy ze sobą utwory, poprawimy jakość ścieżek , dołożymy efekty, aby na koniec stworzyć własny utwór. Rezultatem będzie pocztówka dźwiękowa - set D’jski będący wyrazem troski o klimat.

25 czerwca
Spacer przyrodniczy po okolicy z Patrycją i Bartkiem Woźniakami.


godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli

Na spacerze porozmawiamy o miejskich ptakach lęgowych, tych często spotykanych, ale też tych rzadkich. Pouczymy się głosów ptaków, które są codziennie naszymi towarzyszami, dzięki czemu łatwiej będzie obserwować i badać otaczającą nas miejską zieleń. Mamy nadzieję, że uda się zobaczyć kilka niespodziewanych gatunków, usłyszeć młode sowy, jak również inne ptaki mieszkające w parkach, które trudno zobaczyć, natomiast bardzo łatwo usłyszeć.
Patrycja i Bartek Woźniak są biologami. Od 13 lat zajmują się ekologią populacji dzikich ptaków drapieżnych w lasach Sobiborskich. Prowadzą również badania nad sikorami oraz nad komunikacją i behawiorem zgrupowania płazów. Są założycielami Grupy Badawczej Sobibor, która bada i dokumentuje lokalne ptactwo.



11 czerwca
„Odzyskiwanie miasta” – warsztaty twórcze z Danielem Chmielewskim.

godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: 8+, młodzież

W Warszawie mieszka prawie dwa miliony osób! Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez samochodu, niektórzy jeżdżą tylko komunikacją miejską, niektórzy wyskakują na rodzinne śniadania do kawiarni z kącikiem dziecięcym, niektórym musi wystarczać zniszczony plac zabaw na najbliższym podwórku. Tyle jest wizji miasta, ile jest mieszkańców. Warto się jednak zastanowić, co w mieście może służyć jak największej ilości osób, niezależnie czy są starzy, czy młodzi, biedni, czy bogaci. Podczas warsztatów będziemy rysować i dyskutować nad narzucanymi nam wizjami miasta i spróbujemy odpowiedzieć własną wizją. Od takich dyskusji zaczyna się prawdziwe odzyskiwanie miasta!