MAJ 2024r.

24.05, godzina 11:00 – spotkanie ze słoweńskimi twórcami komiksu "Beret i Kapot". Ile z dziecka musi mieć dorosły, by stworzyć komiks pełen absurdu i zabawnych zwrotów akcji, idealnie współgrających z dziecięcym poczuciem humoru? Majda Koren i Damijan Stepančič, duet ze Słowenii, stworzyli komiksy, które są gwarancją dobrej rozrywki. Zapisy: email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 646 46 02

08.05, godzina 10:30 – spotkanie z Elizą Piotrowską – pisarką, ilustratorką, tłumaczką z języka włoskiego wokół popularnej serii książek dla dzieci „Ciocia Jadzia”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupy przedszkolne)

KWIECIEŃ 2024r.

06.04, godzina 11:00 –  spotkanie i warsztaty z Natalią Uryniuk „Skok przez Bałtyk. Podróż w głąb morza”. Co warto wiedzieć o Bałtyku? Jak wygląda nadbałtycka fauna i flora? Czy omułka, tasza, wodozytka bałtycka żyją pod wodą czy na wodzie? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać z Natalią Uryniuk - ilustratorką książki "Skok przez Bałtyk". Wspólną podróż w głebiny Bałtyku zakończymy ozdabianiem drewnianych zwierzątek ze sklejki z bałtyckimi zwierzakami. Zapisy online (klik tutaj)

MARZEC 2024r.

23.03, godzina 11:00 –  spotkanie i warsztaty z Marią Strzelecką wokół serii książek „Beskid bez kitu”. Autorka zabierze nas na Łemkowszczyznę, opowie o jej tajemnicach, kulturze, magii i przyrodzie, oraz o tym jak powstawały jej książki. Porozmawiamy o przyrodzie Beskidu Niskiego co będzie zachętą dla uczestników, do stworzenia własnych ilustracji np. portretów leśnych zwierząt. Zapisy online (klik tutaj)

22.03, godzina 11:00 – spotkanie z Martą Pokorską-Jurek – autorką książek dla dzieci, podcastów i słuchowisk wokół pozycji „Zęby, ciosy i siekacze”. „Dla zwierząt zęby zawsze były sprawą życia i śmierci! Bo zęby mogą służyć nie tylko do rozdrabniania pokarmu i zdobywania pożywienia, ale też do komunikacji i słuchania, do oznaczania terytorium i kopania nor, do odstraszania wrogów i do podrywania samic, do przegryzania drzew i łamania kości, do wstrzykiwania trucizny, a nawet i do zabijania! A jak dowiecie się z tej książki, są też takie zwierzęta, które żyją dosłownie tak długo, jak pozwalają im na to ich własne zęby! Poznamy tu więc pyski dzikie i udomowione, łagodne i niebezpieczne, niemal bezzębne i w zęby przebogato uzbrojone!”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy III-IV)

LUTY 2024 r.

26.02, godzina 10:00 – spotkanie z Anną Paszkiewicz – autorką książek dla dzieci wokół pozycji „Prawy i lewy”. Podczas warsztatów zastanowimy się, czym jest szczęście i czy na świat można patrzeć tylko przez różowe okulary. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupa przedszkolna)

10.02, godzina 11.00 - warsztaty z Małgorzatą Swędrowską - autorką książek dla dzieci i publikacji dla nauczycieli, animatorką warsztatów literackich i spotkań z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Spotkanie jest organizowane we współpracy z Wydawnictwem Wytwórnia. Zapisy online (klik tutaj)

STYCZEŃ 2024 r.

31.01, godzina 11:00 – spotkanie z Katarzyną Witt – autorką książek, historyczką sztuki, animatorką kultury wokół pozycji „Ten ptak, co mieszka we mnie, leci, dokąd chce”. Opowieść jest inspirowana twórczością szwedzkiej artystki Berty Hansson. Spotkanie jest organizowane we współpracy z Wydawnictwem Wytwórnia. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa III-IV) [Nowy termin spotkania 14.02.2024 r.]

27.01, godzina 11:00 - „Tworzymy fantastyczne światy” z Kamilą Lukaszczyk - artystką wizualną, absolwentką Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie uzyskała dyplom magisterski z wyróżnieniem z dziedziny grafiki artystycznej. Zapisy online (klik tutaj)

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRUDZIEŃ 2023 r.

01.12, godzina 11:00 – warsztaty z Ewą Solarz – autorką książek dla dzieci i młodzieży, historykiem sztuki wokół pozycji „Wszystko widzę jako sztukę” – książce o polskiej sztuce współczesnej.

Spotkanie jest organizowane we współpracy z Wydawnictwem Wytwórnia.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa II-III)

 

08.12, godzina 11:00 – spotkanie z Joanną Fabicką – pisarką, scenarzystką, terapeutką i mediatorką rodzinną, autorką „Rutki” – uhonorowanej w 2016 roku, główną nagrodą Polskiej Sekcji IBBY.

„Rutka” to opowieść o tęsknocie i sile przyjaźni. Zawiera tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji i odrobinę magii.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa V-VI) Brak wolnych miejsc!

LISTOPAD 2023 r.

14.11, godzina 9:30, 10:30, 11:30 – warsztaty muzyczne „Opowiedz mi bajkę”.

Warsztaty „Opowiedz mi bajkę” są częścią projektu edukacyjnego „Warszawa Kreatywna 2023” Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Zajęcia są okazją do zapoznania dzieci z instrumentami rzadko słyszanymi podczas tradycyjnych koncertów. Podczas warsztatów troje profesjonalnych muzyków rozmawia z dziećmi o muzyce, kompozytorach, improwizacji. Zwieńczeniem będzie wspólne muzykowanie oraz tworzenie opowiadania.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (wiek 3-8 lat)

 

17.11, godzina 10:00 – spotkanie z Pawłem Beręsewiczem – pisarzem, poetą, tłumaczem, autorem powieści i wierszy dla dzieci.

Podczas spotkania poznamy kulisy pracy tłumacza oraz zainscenizujemy rozmowy przy herbacie na temat książek autora oraz preferencji czytelniczych uczestników.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy II-III) Brak wolnych miejsc!


PAŹDZIERNIK 2023 r.

11 października, godz. 11.30 - warsztaty z Moniką Michaluk pt. "Etnogadki, podróż w czasie". Zgłoszenia od grup przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy II-III).

WRZESIEŃ 2023 r. 


18 września, godz. 17.30
- spotkanie autorskie z Krzysztofem Poznańskim, autorem książek popularnonaukowych dla dzieci „Dinozaury i wielkie ssaki. Niesamowite dzieje Ziemi” oraz „Zanim pojawiły się dinozaury. Niesamowite dzieje Ziemi”, popularyzatorem nauki i twórcą kanału Naukowo TV na YouTube. Wydarzenie realizowane we współpracy z Wydawnictwem Wilga. Wstęp wolny!


LIPIEC 2023 r.

14 lipca, godz. 11.00 - spotkanie autorskie i warsztaty z Ewą Solarz wokół książki "Ziemianie". Spotkanie dla dzieci w wieku 7+. Zapisy on-line www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

CZERWIEC 2023 r.

17 czerwca, godz. 11.00 - spotkanie z Agatą Romaniuk, autorką detektywistycznej serii książek dla dzieci „Kocia Szajka” oraz nowej serii dla przedszkolaków „Precelek z Kociej Szajki”. Spotkanie dla dzieci w wieku 5+. Zapisy on-line www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

21 czerwca, godz. 10.00 - spotkanie z Brandonem Mullem - pisarzem, autorem powieści fantasy dla dzieci, w tym serii „Baśniobór”. Spotkanie jest organizowane we współpracy z Wydawnictwem Wilga. Zgłoszenia od grup przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy VI-VII). Wstęp wolny. Brak wolnych miejsc!

24 czerwca, godz. 11.00 - spotkanie i warsztaty z ilustratorką Joanną Rusinek wokół książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Spotkanie dla dzieci w wieku 7+. Zapisy on-line www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

MAJ 2023 r.

10 maja, godz. 11.00 
- spotkanie z Marcinem Szczygielskim - pisarzem, dziennikarzem, grafikiem, wielokrotnym laureatem nagród, między innymi Polskiej Sekcji IBBY w 2010 roku za powieść dla młodzieży „Omega” i w 2022 roku za powieść historyczną „Antosia w bezkresie”, wokół książki „Kwiatokosy” - pierwszego tomu serii „Dom Rodomiłów”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy IV-VI)

11 maja, godz. 17.30 - spotkanie z Katarzyną Michalczak - doktorką socjologii, autorką książki „Synu, jesteś kotem”, która opowiada o relacji matki z synem, będącym w spektrum autyzmu. Książka porusza temat akceptacji, pracy nad sobą dla dobra relacji oraz wielkiej miłości. Spotkanie adresowane do dorosłych. Zapisy on-line www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

12 maja, godz. 9.00 - spotkanie z Anną Onichimowską - poetką, autorką książek, słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych, wokół zbioru opowiadań „Najwyższa góra świata”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy IV) - [odwołane]

12 maja, godz. 10.00 - spotkanie z Karoliną Lewestam - autorką książek dla dzieci i młodzieży, filozofką, publicystką wokół pierwszej części serii „Opowieści świata Zorzy” - „Silla”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy IV-VI)

KWIECIEŃ 2023 r.

22 kwietnia, godz. 10.00 
- spotkanie i warsztaty plastyczne pt. „Rok w rytmie japońskich świąt” z Katarzyną Mochocką (Ka Mochi). Spotkanie dla dzieci w wieku 5-9 lat. Zapisy on-line www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

25 kwietnia, godz. 17.30 - spotkanie z Agnieszką Dydycz pt. „Przez język do serca, czyli jak to, co czytamy wpływa na nasz dobrostan”. Spotkanie adresowane do młodzieży i dorosłych. Zapisy on-line www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MARZEC 2023 r.

2 marca, godz. 11.00
- spotkanie autorskie z Agnieszką Witkowską-Krych wokół książki „Dziecko wobec zagłady”. Książka przedstawia historię ponad dwudziestu sierocińców i internatów, funkcjonujących w getcie warszawskim od 1940 do 1943 roku, z których najbardziej znany jest Dom Sierot prowadzony przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską. Autorka, prezentując wyniki swoich najnowszych badań, opisuje warunki życia codziennego dzieci w dzielnicy zamkniętej oraz ich dorosłych opiekunów. Spotkanie realizowane w partnerstwie z Ośrodkiem Wychowawczym nr 4, KORCZAKIANUM Pracownia Pracownia Muzeum Warszawy, Polskim Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka w ramach projektu "Świat książką malowany".
młodzież, dorośli, starsze grupy szkolne (kl. VIII) i licealne
zapisy on-line, tel. 22 646 46 49, zgłoszenia od grup przyjmujemy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. 


18 marca, godz. 11.00 - warsztaty komiksowe z Bereniką Kołomycką, rysowniczką, rzeźbiarką, graficzką, autorką serii komiksów "Malutki Lisek i Wielki Dzik”, ARCYGROŹNE DOMOSTWORY. Spotkanie dla dzieci w wieku 6-9 lat
Zapisy on-line www.mbddim.pl, tel. 22 646 46 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


22 marca, godz. 11.00 - spotkanie z Marcinem Koziołem - autorem książek dla dzieci i młodzieży, w tym serii "Skrzynia władcy piorunów", "Wombat Maksymilian". W 2022 roku ukazała się jego książka „Psyjaciele”, której bohaterami są psy... Chopina, Sienkiewicza, Żeromskiego i innych.
Spotkanie dla grup szkolnych (kl. II-III), dzieci będących w edukacji domowej (od 7 r.ż). Zapisy przyjmujemy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

STYCZEŃ 2023 r.

19.01, godzina 10:00 – spotkanie z Renatą Piątkowską – autorką książek dla dzieci, wokół tytułu „Paluszki czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą”. Jest to ciepła opowieść o pełnym przygód życiu przedszkolaka. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupy przedszkolne)

21.01, godzina 11.00 - spotkanie z Christopherem Siemieńskim - autorem serii książek "Inspektor Parma". Spotkanie dla dzieci w wieku 6+, zapisy online, mailowe i telefoniczne.


Minione spotkania:

GRUDZIEŃ 2022 r.

09.12, godzina 11:00 - spotkanie z Pauliną Płatkowską – autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych wokół książki „Dwie takie same śnieżynki”. „Czy istnieją dwie takie same śnieżynki? Poznajcie losy dwóch sióstr-płatków śniegu, które żyją wśród chmur i które pewnego zimowego dnia ruszają na ziemię. To będzie niesamowita podróż! Poznają drzewa, ptaki, rzeki... Śledząc ich losy, dziecko będzie mogło zapoznać się z podstawami obiegu wody w ekosystemie. Przygody śnieżynek to jednak nie tylko wiedza przyrodnicza, lecz także ciepła opowieść o tym, co uniwersalne, ważne również w świecie ludzi - wraz ze śnieżynkami czytelnik odkryje, jak dobrze jest być wyjątkowym oraz jak piękne mogą być relacje z innymi. "Dwie takie same śnieżynki" to pierwsza książka z serii bajek przyrodniczych "Mikrocuda". Każda z tych opowieści to świetna propozycja rozbudzania ciekawości dziecka oraz poszerzania wiedzy z zakresu przyrody i ekologii. To także mądra lekcja życia dla nas, którzy wiele od świata przyrody możemy się nauczyć! Dodatkowym atutem książek są dołączone do opowieści drobne ćwiczenia do wykonania, pozwalające małemu czytelnikowi mocniej przeżyć poznawaną historię”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy I)

LISTOPAD 2022 r.

5.11, godzina 11.00 - spotkanie z twórcami serii "Strażnicy wrót" Maciejem Rożenem i Marcinem Minorem. "Strażnicy Wrót" to seria książek przygodowych łącząca elementy świata magicznego, słowiańskiej mitologii i polskich legend, a ich akcja toczy się we współczesnym Krakowie i jego okolicach – tych rzeczywistych, i tych magicznych. Spotkanie dla dzieci w wieku 7+, zapisy online.

PAŹDZIERNIK 2022 r.

15.10, godzina 11.00 – spotkanie z Wojciechem Mikołuszką wokół książki "Wielkie przygody w świecie przyrody".  Wśród dwudziestu postaci, które autor opisuje w książce „Wielkie przygody w świecie przyrody” są np. badaczka szympansów Jane Goodall, filmowiec Dawid Attenborough, młoda aktywistka Greta Thunberg, poetka Urszula Zajączkowska. Ale Mikołuszko pokazuje też mniej znane osoby jak np. David Rothenberg - muzyk grający na klarnecie z wielorybami, Iwa Momatiuk - fotografka dzikiej przyrody, Benedykt Dybowski - badacz jeziora Bajkał, Katarzyna Simonienko - lekarka stosująca terapię lasem, małżeństwo Łyczków prowadzące schronisko dla dzikich zwierząt. Podczas spotkania poznamy historie i opowieści o ludziach inspirujących się przyrodą w bardzo różnorodny sposób. Łączy ich to, że przyroda to ich pasja i inspiracja. Spotkanie dla dzieci w wieku 7+, zapisy online, mailowe i telefoniczne. Działanie realizowane w ramach projektu "Z natury wzięte".

07.10, godzina 11:00 – spotkanie z tłumaczką literatury litewskiej Zuzanną Mrozikową wokół książki przekładowej dla dzieci „17 niedokończonych historyjek". Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawostek o języku litewskim i pracy tłumacza, poznają kulisy powstania „17 niedokończonych historyjek" i sylwetki ich litewskich twórców – poety Juliusa Kelerasa i malarki Vandy Padimanskaite. „17 niedokończonych historyjek" to zbiór zabawnych, rozwijających wyobraźnię krótkich opowiadań, w których jak u Hansa Christiana Andersena rzeczy, rośliny i zwierzęta wiodą sekretne życie, myślą i czują. Historyjki są zaproszeniem do rozmowy, zadumy i tworzenia własnego ciągu dalszego. Spotkanie jest organizowane w związku z Międzynarodowym Dniem Tłumacza, który obchodzimy jesienią. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy I-III)

WRZESIEŃ 2022 r.

20.09, godzina 11:00 – spotkanie z Radosławem Budzyńskim, jednym z autorów książki „Inflancki konik czyli podróż z panem Gustawem”.

„Zapraszam na przejażdżkę po moich rodzinnych stronach. Inflanty ‒ to brzmi pięknie i trochę tajemniczo, prawda? Inflanty Polskie. Ach, przepraszam, zapomniałem się przedstawić. Gustaw Manteuffel. […] Miałem zostać dyplomatą. Ale wiecie co? Uznałem, że wolę być odkrywcą!

Dzień dobry, to ja. Tak, koń. Uważam, że konie są o wiele ciekawsze od ludzi, ale ludzie piszą więcej książek o sobie niż o nas. Na przykład ta książka powinna być o mnie, a nie jest. On Was zaprasza na przejażdżkę! Koń by się uśmiał. A niby kto będzie go niósł na grzbiecie, no kto?

Tak rozpoczyna się zabawna, fikcyjna podróż etnografa, historyka i krajoznawcy Łatgalii, Gustawa Manteuffla, po terenach dawnych Inflant Polskich, wraz z towarzyszącym mu i droczącym się z nim wierzchowcem. Podróż jest pretekstem do ukazania zabytków i postaci będących częścią wspólnej historii Polski i Łotwy. Oprócz Drycan – miejsca urodzenia Manteuffla – bohaterowie odwiedzają zamek w Rzeżycy, dwór w Krasławiu, czy Dyneburg. Po drodze spotykają: Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, Stanisława Kierbedzia, Marka Rothko czy Kazimierę Iłłakowiczównę i Emilię Plater”.

Z treścią opowieści zapozna nas Jarosław Boberek – aktor filmowy, dubbingowy, teatralny.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa III-IV) Spotkanie realizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika".

24.09, godzina 11.00 - Co z tym klimatem?, warsztaty edukacyjne z Bogusiem Janiszewskim. Zapraszamy na quiz poświęcony kryzysowi klimatycznemu. Będziemy trochę się bawić a trochę wspólnie zastanawiać, skąd ten kryzys w ogóle się wziął i dokąd może nas zaprowadzić. Co to jest dziura ozonowa a czym jest globalne ocieplenie. Czy człowiek rzeczywiście odpowiada za te zmiany? Kto bardziej szkodzi – wulkany czy człowiek. Na czym konkretnie polega efekt cieplarniany. Co na to zwierzęta? Co można jeszcze z tym wszystkim zrobić? Boguś Janiszewski absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie dla dzieci w wieku 9+, zapisy online, mailowe i telefoniczne.Działanie realizowane w ramach projektu "Z natury wzięte".

26.09, godzina 10:00 – warsztaty z Anną Salamon – ilustratorką, wykorzystującą do tworzenia prac szydełka i włóczki.
Warsztaty, jak wspomina Anna Salamon, będą zainspirowane "Roślinkową Książką", która przybliży nam rośliny z najbliższego otoczenia - z miejskich klombów, łąk, pól.
Tłem do zajęć będą oryginalne ilustracje, które powstały z włóczki. W części praktycznej zajęć ozdobimy włóczką (i innymi materiałami) doniczki i wsadzimy do nich cebulki tulipanów - bo to właśnie jesienią wysadza się cebule, żeby wczesną wiosną cieszyć się kwiatami.
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (wiek 6-8 lat)

SIERPIEŃ 2022 r.

06.06, godzina 11:00 - ARKA/drzewa, warsztaty z Małgorzatą Gurowską i Joanną Ruszczyk. Drzewa produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i wiele innych szkodliwych substancji z powietrza. To tylko część ich pracy. Dają ludziom i innym mieszkańcom miasta znacznie więcej. Na warsztatach docenimy pracę drzew. Poznamy je lepiej, szczególnie te dojrzałe, sędziwe, które są domem dla wielu gatunków zwierząt i innych organizmów. Spotkanie dla dzieci w wieku 6+, zapisy online, mailowe i telefoniczne. Działanie realizowane w ramach projektu "Z natury wzięte".

CZERWIEC 2022 r.

01.06, godzina 10:00 – spotkanie z Barbarą Gawryluk – autorką książek, dziennikarką, tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej wokół pozycji „Zdalna babcia”. „Zdalnie też można kochać najmocniej na świecie! W tym pięknym picturebooku znajdziecie opowieść o szczególnej więzi między babcią a wnuczętami, o codziennym budowaniu bliskiej relacji, gdy jest się fizycznie daleko od siebie. Nowoczesne technologie znów okazują się całkiem przydatne, bo rozwiązaniem często są telefon i Internet. Czytanie książki, układanie puzzli – przecież to też można robić razem… zdalnie”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupy przedszkolne)

06.06, godzina 11:00 – spotkanie z Małgorzatą J. Berwid – dziennikarką, pedagogiem, autorką i współautorką programów telewizyjnych dla dzieci, wokół książki „Wojenne lalki Marysi”. „Wojenne lalki Marysi” opowiadają o wojnie, widzianej z perspektywy dziecka, którym jest mama autorki – Maria Berwid. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa III-IV)

11.06, godzina 11:00 - „Odzyskiwanie miasta” – warsztaty twórcze z Danielem Chmielewskim, autorem książki "Miasto Złotej". Działanie realizowane w ramach projektu "Z natury wzięte".

MAJ 2022 r.

06.05, godzina 12:00 – spotkanie z Wojciechem Widłakiem – autorem książek dla dzieci wokół serii „Pan Kuleczka”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupy przedszkolne) – brak miejsc

13.05, godzina 11:00 – spotkanie z Pauliną Płatkowską – autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych wokół książki „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”. „Pszczoła Stefcia jest już bardzo zmęczona. Lata od samego rana, dźwiga kwiatowy pyłek i nie ma czasu nawet się napić! W dodatku nie do końca wie, po co właściwie tak się męczy. Żeby królowa matka się najadła?– Stefcia, królowa matka cię wzywa! Motyla noga! Czyżby czytała w Stefci myślach? Teraz czeka Stefanię zasłużona bura…Wesoła opowieść o pracy każdej małej pszczoły”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy I-II)

21.05, godz. 11.00 - spotkanie z Katarzyną Boni i warsztaty plastyczne wokół książki "Ośmiornica Zośka". Zapisy on-line przez stronę www.mbddim.pl (kalendarz wydarzeń).

23.05, godzina 11:00 – spotkanie z Anną Onichimowską – poetką, autorką książek, słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa IV-VI) – brak miejsc

KWIECIEŃ 2022 r.

21.04, godzina 10:00 – spotkanie z Dorotą Suwalską – pisarką i ilustratorką, wokół książki „Cień w błękicie” – niezwykłej opowieści o miłości rodzicielskiej, dorastaniu i odwadze. „Cień w błękicie” zdobył Główną Nagrodę w XIX edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupa przedszkolna) - brak miejsc

MARZEC 2022 r.

23.03, godzina 11:00 – spotkanie z Bartłomiejem Zimnym – autorem książki „3 fundamenty”, instruktorem tańca i akrobatyki, znanym w internecie jako „BARTEK Z PASJĄ”. W 2020 roku zdobył tytuł mistrza Polski w tańcu breakdance. Książka „3 fundamenty” opowiada o roli zdrowego trybu życia, na które składają się aktywność fizyczna, odpowiednie odżywianie oraz sposób myślenia. Zawiera praktyczne wskazówki i gotowe zestawy ćwiczeń. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa VI-VIII) – brak miejsc

25.03, godzina 10:00 – spotkanie z Joanną Papuzińską – profesorem nauk humanistycznych, poetką, autorką książek dla dzieci i Antonim Beksiakiem wokół książki „Bajczary i czarbaje”. Podczas spotkania dowiemy się, jak odnaleźć współczesnych bajarzy i bajarki (a nie jest to takie proste!), a potem przetworzyć ich baje w opracowanie literackie. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa II-III)

31.03, godzina 11:00 - spotkanie z Anną Skowrońską – autorką książek, wokół trzeciej części serii, opowiadającej o żywiołach – „Ogień”. „Dzięki tej książce poznasz ogień, który ogrzewa, oświetla, karmi, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć. Dowiesz się jak powstaje burza i co to jest wulkan. Przeczytasz o wpływie pożarów na klimat. Odkryjesz, co decyduje o kolorze płomieni, jak daleko może dotrzeć sadza z płonącej tajgi i co mały bóbr może zdziałać w walce z pożarami.  Zobaczysz, jak dawniej ludzie wykorzystywali ogień do ogrzewania i oświetlania, a jak robią to dziś. Poznasz historyczne pożary, płonące stosy, ale też kult ognia i ogniste stwory. Po WIETRZE i WODZIE przyszedł czas na opowieść o OGNIU”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa IV-V)