WRZESIEŃ 2022 r.20.09, godzina 11:00 spotkanie z Radosławem Budzyńskim, jednym z autorów książki „Inflancki konik czyli podróż z panem Gustawem”.

„Zapraszam na przejażdżkę po moich rodzinnych stronach. Inflanty ‒ to brzmi pięknie i trochę tajemniczo, prawda? Inflanty Polskie. Ach, przepraszam, zapomniałem się przedstawić. Gustaw Manteuffel. […] Miałem zostać dyplomatą. Ale wiecie co? Uznałem, że wolę być odkrywcą!

Dzień dobry, to ja. Tak, koń. Uważam, że konie są o wiele ciekawsze od ludzi, ale ludzie piszą więcej książek o sobie niż o nas. Na przykład ta książka powinna być o mnie, a nie jest. On Was zaprasza na przejażdżkę! Koń by się uśmiał. A niby kto będzie go niósł na grzbiecie, no kto?

Tak rozpoczyna się zabawna, fikcyjna podróż etnografa, historyka i krajoznawcy Łatgalii, Gustawa Manteuffla, po terenach dawnych Inflant Polskich, wraz z towarzyszącym mu i droczącym się z nim wierzchowcem. Podróż jest pretekstem do ukazania zabytków i postaci będących częścią wspólnej historii Polski i Łotwy. Oprócz Drycan – miejsca urodzenia Manteuffla – bohaterowie odwiedzają zamek w Rzeżycy, dwór w Krasławiu, czy Dyneburg. Po drodze spotykają: Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, Stanisława Kierbedzia, Marka Rothko czy Kazimierę Iłłakowiczównę i Emilię Plater”.

Z treścią opowieści zapozna nas Jarosław Boberek – aktor filmowy, dubbingowy, teatralny.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa III-IV) Spotkanie realizowane we współpracy z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika".


24.09, godzina 11.00 - Co z tym klimatem?, warsztaty edukacyjne z Bogusiem Janiszewskim. Zapraszamy na quiz poświęcony kryzysowi klimatycznemu. Będziemy trochę się bawić a trochę wspólnie zastanawiać, skąd ten kryzys w ogóle się wziął i dokąd może nas zaprowadzić. Co to jest dziura ozonowa a czym jest globalne ocieplenie. Czy człowiek rzeczywiście odpowiada za te zmiany? Kto bardziej szkodzi – wulkany czy człowiek. Na czym konkretnie polega efekt cieplarniany. Co na to zwierzęta? Co można jeszcze z tym wszystkim zrobić? Boguś Janiszewski absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisarz, nauczyciel, ekspert związany ze środowiskiem edukacji niepublicznej. Autor licznych, stworzonych wspólnie z ilustratorem Maksem Skorwiderem popularnonaukowych książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie dla dzieci w wieku 9+, zapisy online, mailowe i telefoniczne.


26.09, godzina 10:00 – warsztaty z Anną Salamon – ilustratorką, wykorzystującą do tworzenia prac szydełka i włóczki.
Warsztaty, jak wspomina Anna Salamon, będą zainspirowane "Roślinkową Książką", która przybliży nam rośliny z najbliższego otoczenia - z miejskich klombów, łąk, pól.
Tłem do zajęć będą oryginalne ilustracje, które powstały z włóczki. W części praktycznej zajęć ozdobimy włóczką (i innymi materiałami) doniczki i wsadzimy do nich cebulki tulipanów - bo to właśnie jesienią wysadza się cebule, żeby wczesną wiosną cieszyć się kwiatami.
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (wiek 6-8 lat)


SIERPIEŃ 2022 r.

06.06, godzina 11:00 - ARKA/drzewa, warsztaty z Małgorzatą Gurowską i Joanną Ruszczyk. Drzewa produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i wiele innych szkodliwych substancji z powietrza. To tylko część ich pracy. Dają ludziom i innym mieszkańcom miasta znacznie więcej. Na warsztatach docenimy pracę drzew. Poznamy je lepiej, szczególnie te dojrzałe, sędziwe, które są domem dla wielu gatunków zwierząt i innych organizmów. Spotkanie dla dzieci w wieku 6+, zapisy online, mailowe i telefoniczne.


CZERWIEC 2022 r.

01.06, godzina 10:00 – spotkanie z Barbarą Gawryluk – autorką książek, dziennikarką, tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej wokół pozycji „Zdalna babcia”. „Zdalnie też można kochać najmocniej na świecie! W tym pięknym picturebooku znajdziecie opowieść o szczególnej więzi między babcią a wnuczętami, o codziennym budowaniu bliskiej relacji, gdy jest się fizycznie daleko od siebie. Nowoczesne technologie znów okazują się całkiem przydatne, bo rozwiązaniem często są telefon i Internet. Czytanie książki, układanie puzzli – przecież to też można robić razem… zdalnie”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupy przedszkolne)

06.06, godzina 11:00 – spotkanie z Małgorzatą J. Berwid – dziennikarką, pedagogiem, autorką i współautorką programów telewizyjnych dla dzieci, wokół książki „Wojenne lalki Marysi”. „Wojenne lalki Marysi” opowiadają o wojnie, widzianej z perspektywy dziecka, którym jest mama autorki – Maria Berwid. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa III-IV)

11.06, godzina 11:00 - „Odzyskiwanie miasta” – warsztaty twórcze z Danielem Chmielewskim, autorem książki "Miasto Złotej". Działanie realizowane w ramach projektu "Z natury wzięte".


MAJ 2022 r.

06.05, godzina 12:00 – spotkanie z Wojciechem Widłakiem – autorem książek dla dzieci wokół serii „Pan Kuleczka”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupy przedszkolne) – brak miejsc

13.05, godzina 11:00 – spotkanie z Pauliną Płatkowską – autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych wokół książki „O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą”. „Pszczoła Stefcia jest już bardzo zmęczona. Lata od samego rana, dźwiga kwiatowy pyłek i nie ma czasu nawet się napić! W dodatku nie do końca wie, po co właściwie tak się męczy. Żeby królowa matka się najadła?– Stefcia, królowa matka cię wzywa! Motyla noga! Czyżby czytała w Stefci myślach? Teraz czeka Stefanię zasłużona bura…Wesoła opowieść o pracy każdej małej pszczoły”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasy I-II)

21.05, godz. 11.00spotkanie z Katarzyną Boni i warsztaty plastyczne wokół książki "Ośmiornica Zośka". Zapisy on-line przez stronę www.mbddim.pl (kalendarz wydarzeń).

23.05, godzina 11:00 – spotkanie z Anną Onichimowską – poetką, autorką książek, słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa IV-VI) – brak miejscKWIECIEŃ 2022 r.

21.04, godzina 10:00 – spotkanie z Dorotą Suwalską – pisarką i ilustratorką, wokół książki „Cień w błękicie” – niezwykłej opowieści o miłości rodzicielskiej, dorastaniu i odwadze. „Cień w błękicie” zdobył Główną Nagrodę w XIX edycji Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (grupa przedszkolna) - brak miejsc


MARZEC 2022 r.

23.03, godzina 11:00 – spotkanie z Bartłomiejem Zimnym – autorem książki „3 fundamenty”, instruktorem tańca i akrobatyki, znanym w internecie jako „BARTEK Z PASJĄ”. W 2020 roku zdobył tytuł mistrza Polski w tańcu breakdance. Książka „3 fundamenty” opowiada o roli zdrowego trybu życia, na które składają się aktywność fizyczna, odpowiednie odżywianie oraz sposób myślenia. Zawiera praktyczne wskazówki i gotowe zestawy ćwiczeń. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa VI-VIII) – brak miejsc

25.03, godzina 10:00 – spotkanie z Joanną Papuzińską – profesorem nauk humanistycznych, poetką, autorką książek dla dzieci i Antonim Beksiakiem wokół książki „Bajczary i czarbaje”. Podczas spotkania dowiemy się, jak odnaleźć współczesnych bajarzy i bajarki (a nie jest to takie proste!), a potem przetworzyć ich baje w opracowanie literackie. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa II-III)

31.03, godzina 11:00 - spotkanie z Anną Skowrońską – autorką książek, wokół trzeciej części serii, opowiadającej o żywiołach – „Ogień”. „Dzięki tej książce poznasz ogień, który ogrzewa, oświetla, karmi, ale też potrafi z niezwykłą siłą niszczyć. Dowiesz się jak powstaje burza i co to jest wulkan. Przeczytasz o wpływie pożarów na klimat. Odkryjesz, co decyduje o kolorze płomieni, jak daleko może dotrzeć sadza z płonącej tajgi i co mały bóbr może zdziałać w walce z pożarami.  Zobaczysz, jak dawniej ludzie wykorzystywali ogień do ogrzewania i oświetlania, a jak robią to dziś. Poznasz historyczne pożary, płonące stosy, ale też kult ognia i ogniste stwory. Po WIETRZE i WODZIE przyszedł czas na opowieść o OGNIU”. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu (22) 646 59 69. (klasa IV-V)