Zgłoszenia grup do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa szkoły, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.

1. Harmonogram warsztatów dla klas I-III:

 

Temat: „Czytanie jest jak podróż…” (luty-marzec)

Dla małej Astrid czytanie to przyjemność, która pozwala odkrywać nieznane krainy i przeżywać niezwykłe przygody. Niestety kot Tja nie podziela jej zainteresowań. Czy dziewczynce uda się go przekonać do czytania?

Podczas warsztatów poznamy książkę M. Widmarka „Biblioteka Astrid”, a następnie stworzymy własne książki dla kogoś bliskiego.

Czas trwania: ok. 90 minut.

 

Temat: W co się bawili nasi rodzice? (kwiecień-maj)

Spotkanie wokół książki Katarzyny Piętki „Gry i zabawy z dawnych lat”. W czasach kiedy nasi rodzice byli mali nie było smartfonów i komputerów. Jak w takim razie dzieci spędzały wtedy czas wolny? Porozmawiamy o tym w czasie warsztatów. Jak również pobawimy w niektóre z gier i zabaw z dawnych lat.

Czas trwania: ok. 90 minut.

 

Temat: Pop-up, co to takiego? (czerwiec)

Książki pop-up zawierają trójwymiarowe ilustracje, które sprawiają, że każda strona jest niespodzianką. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z książkami-rozkładankami, które ze względu na swoją formę są dostępne dla czytelników tylko na miejscu. Następnie każdy z uczestników stworzy kartkę pop-up.

Czas trwania: ok. 90 minut.

 

2. Harmonogram warsztatów dla klas IV-VIII:


Temat: Wpływ marnowania żywności na środowisko

Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej krótki okres przydatności do spożycia określonych produktów. Na warsztatach dowiemy się, co można zrobić, aby ograniczyć ten proces.

Książka: Marta Sapała – Na marne
styczeń 2023 r.
Czas trwania: 60 minut

Temat: O relacjach między nami – przyjaźń
„Możesz gromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszą rzeczą jest prawdziwy przyjaciel” – słowa św. Jana Chryzostoma Paska będą wstępem do dyskusji na temat przyjaźni. Zastanowimy się, czym jest przyjaźń, czy warto posiadać przyjaciela i dlaczego jego posiadanie jest „skarbem”.

Książka: Joanna Jagiełło – Zielone martensy
marzec-kwiecień 2023 r.
Czas trwania: 45 minut

Temat: Opowiadanie obrazem czyli o roli ilustracji w książce
Jaką rolę pełni ilustracja? Czy praca ilustratora jest trudna? Podczas warsztatów porozmawiamy o roli ilustracji w książce oraz poznamy sylwetki wybitnych polskich ilustratorów.
Książki: Barbara Gawryluk – Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów
maj-czerwiec 2023 r.
Czas trwania: 60 minut

3. Spotkania autorskie dla klas I-VIII są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania mogą być wzbogacone o możliwość zakupu książki i uzyskania w niej osobistej dedykacji. Czas trwania: 60 minut. Harmonogram spotkań dostępny jest tu: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions

4. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo.

5. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy uczestnikom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Po wycieczce, wzbogaconej multimedialną aktywnością, uczniowie wiedzą, jak można zapisać się do biblioteki, jakie zasady w niej panują oraz z jakich zajęć mogą skorzystać. Czas trwania : 45 minut.


ZAPRASZAMY!