Zgłoszenia grup do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa szkoły, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.

1. Harmonogram warsztatów dla klas IV-VIII:


Temat: Opowiadanie obrazem czyli o roli ilustracji w książce.

Do czego służy ilustracja i czy jest ona potrzebna? Jaką rolę pełnią książki obrazkowe? Jak wygląda praca ilustratora? Podczas warsztatów porozmawiamy o roli ilustracji w książce. Poznamy również wybitnych ilustratorów polskich oraz zagranicznych.

Książki: Sebastian Frąckiewicz - Ten łokieć źle się zgina, Barbara Gawryluk – Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów.
Kiedy? październik, listopad 2022 r.
Czas trwania: 60 minut

Temat: Wpływ marnowania żywności na środowisko

Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej krótki okres przydatności do spożycia określonych produktów. Na warsztatach dowiemy się, co można zrobić, aby ograniczyć ten proces.

Książka: Marta Sapała – Na marne
Kiedy? grudzień, styczeń 2023 r.
Czas trwania: 60 minut

2. Spotkania autorskie dla klas I-VIII są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania mogą być wzbogacone o możliwość zakupu książki i uzyskania w niej osobistej dedykacji. Czas trwania: 60 minut. Harmonogram spotkań dostępny jest tu: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions

3. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo.

4. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy uczestnikom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Po wycieczce, wzbogaconej multimedialną aktywnością, uczniowie wiedzą, jak można zapisać się do biblioteki, jakie zasady w niej panują oraz z jakich zajęć mogą skorzystać. Czas trwania : 45 minut.


ZAPRASZAMY!

               

Grafika. Łąka kwietna stylizowana na starą rycinę. Powyżej tekst: Z natury wzięte

 

 

 

Projekt "Z natury wzięte" to cykl przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych, których celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do uważnego oglądania, słuchania, poznawania natury, prowokowania do refleksji.
Projekt jest realizowany od czerwca do września i zakłada organizację spotkań z twórcami książek, warsztaty, spacery po okolicy. Zapisy prowadzone są:
- przez stronę www.mbddim.pl (kalendarz wydarzeń)
- tel.: 22 646 46 49
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 


24 września
"Co z tym klimatem?" warsztaty edukacyjne z Bogusiem (Bogusławem) Janiszewskim
godzina 11.00-12.00
grupa wiekowa: dzieci w wieku 9+, młodzież

Co to jest dziura ozonowa a czym jest globalne ocieplenie. Czy człowiek rzeczywiście odpowiada za te zmiany? Kto bardziej szkodzi – wulkany czy człowiek. Na czym konkretnie polega efekt cieplarniany. Co na to zwierzęta? Co można jeszcze z tym wszystkim zrobić?


23 września
Spacer przyrodniczy po okolicy z biologami Małgorzatą i Radosławem Obuchowiczami
godzina 17.00
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli

Podczas spaceru po parku będziemy opowiadać o tym jak rozpoznać poszczególne gatunki drzew, a także snuć opowieść o ciekawostkach takich jak m.in.: komunikacja drzew i wzajemna pomoc, rola drzew w miastach, wpływ drzew na poziom tlenu i oczyszczanie powietrza, współpraca drzew z innymi organizmami.
Wspólnie z animatorką Olgą Hilger spojrzymy na park też z innej perspektywy. Ze znalezionych w nim patyczków, liści i kamieni stworzymy obrazki na ziemi. 


10 września
"Z natury wzięte" plener malarski
godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: dzieci w wieku 8+, młodzież

Podczas zajęć wybierzemy się do pobliskiego parku, aby namalować pejzaż inspirowany widokiem z natury. Wnikliwa obserwacja otaczającej przyrody pozwoli wyrazić obrazem to co zobaczymy, usłyszymy i poczujemy. Pedzlem i farbą postaramy się oddać kolory traw, drzew, czy spotkanych po drodze zwierząt.


20 sierpnia
"Wiersze dla zwierzęcych przyjaciół" warsztaty literackie 
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: 10+, młodzież

"Wiersze dla zwierzęcych przyjaciół", to warsztaty, na których poznacie wiersze o zwierzętach pisane w różnych epokach przez dzieci i dorosłych, wielkich i sławnych jak królowa Elżbieta czy Tove Janson albo mało znanych jak Vita Jasinauskaite, poetka i hipoterapeutka z Litwy, która organizuje dla swoich koni wieczory poetyckie i koncerty muzyki kameralnej.


6 sierpnia
"ARKA/drzewa" warsztaty z Małgorzatą Gurowską i Joanną Ruszczyk
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: dzieci w wieku 6+

Drzewa produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i wiele innych szkodliwych substancji z powietrza. To tylko część ich pracy. Dają ludziom i innym mieszkańcom miasta znacznie więcej. Na warsztatach docenimy pracę drzew. Poznamy je lepiej, szczególnie te dojrzałe, sędziwe, które są domem dla wielu gatunków zwierząt i innych organizmów.


23 lipca
"Klimatyczni" - warsztaty z Olgą Ślepowrońską - spotkanie przeniesione na inny termin
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli

 

"Klimatyczni" to książka autorstwa Olgi Ślepowrońskiej zilustrowana przez Weronikę Żurowską. Twórczynie poruszają temat klimatu - tego w przyrodzie i tego między ludźmi. Dzięki żółwiowi Tymoteuszowi czytelnicy wraz z bohaterami, Basią i Witkiem, dowiedzą się jak dbać o swój kawałek świata. „Klimatyczni” to książka dla dzieci w każdym wieku – podobnie jak nasze spotkanie.


 9 lipca
"Muzyka z natury..." warsztaty dźwiękowe z Piotrem Wójcikiem
godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: 10+, młodzież

Na warsztatach m.in. porozmawiamy o tym czym jest dźwięk, jak to się dzieje, że go rozpoznajemy, słyszymy i odczuwamy. Pogimnastykujemy naszą wyobraźnię dźwiękową, a następnie, w części praktycznej, poeksperymentujemy z przygotowanym materiałem w środowisku DAW (Digital Audio Workstation). Przy użyciu podstawowych narzędzi w programie Reaper poznamy podstawy obróbki dźwiękowej, oraz edycji tzw. "surówki", czyli nieobrobionego materiału.
W bibliotecznym „studio nagrań” zmiksujemy ze sobą utwory, poprawimy jakość ścieżek , dołożymy efekty, aby na koniec stworzyć własny utwór. Rezultatem będzie pocztówka dźwiękowa - set D’jski będący wyrazem troski o klimat.
Prowadzący: Piotr Wójcik - realizator dźwięku, instrumentalista, animator kultury. Współpracował z różnymi instytucjami kultury, m.in., Teatr Wielki Opera Narodowa, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie a także Radio Kampus, Polskie Radio. Obecnie związany z radiem RDC. W bibliotecznym „studio nagrań” zmiksujemy ze sobą utwory, poprawimy jakość ścieżek , dołożymy efekty, aby na koniec stworzyć własny utwór. Rezultatem będzie pocztówka dźwiękowa - set D’jski będący wyrazem troski o klimat.

25 czerwca
Spacer przyrodniczy po okolicy z Patrycją i Bartkiem Woźniakami.


godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli

Na spacerze porozmawiamy o miejskich ptakach lęgowych, tych często spotykanych, ale też tych rzadkich. Pouczymy się głosów ptaków, które są codziennie naszymi towarzyszami, dzięki czemu łatwiej będzie obserwować i badać otaczającą nas miejską zieleń. Mamy nadzieję, że uda się zobaczyć kilka niespodziewanych gatunków, usłyszeć młode sowy, jak również inne ptaki mieszkające w parkach, które trudno zobaczyć, natomiast bardzo łatwo usłyszeć.
Patrycja i Bartek Woźniak są biologami. Od 13 lat zajmują się ekologią populacji dzikich ptaków drapieżnych w lasach Sobiborskich. Prowadzą również badania nad sikorami oraz nad komunikacją i behawiorem zgrupowania płazów. Są założycielami Grupy Badawczej Sobibor, która bada i dokumentuje lokalne ptactwo.11 czerwca
„Odzyskiwanie miasta” – warsztaty twórcze z Danielem Chmielewskim.

godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: 8+, młodzież

W Warszawie mieszka prawie dwa miliony osób! Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez samochodu, niektórzy jeżdżą tylko komunikacją miejską, niektórzy wyskakują na rodzinne śniadania do kawiarni z kącikiem dziecięcym, niektórym musi wystarczać zniszczony plac zabaw na najbliższym podwórku. Tyle jest wizji miasta, ile jest mieszkańców. Warto się jednak zastanowić, co w mieście może służyć jak największej ilości osób, niezależnie czy są starzy, czy młodzi, biedni, czy bogaci. Podczas warsztatów będziemy rysować i dyskutować nad narzucanymi nam wizjami miasta i spróbujemy odpowiedzieć własną wizją. Od takich dyskusji zaczyna się prawdziwe odzyskiwanie miasta! 

Zgłoszenia grup przedszkolnych do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa placówki, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.

1. Harmonogram warsztatów "O czym mówią książki?":

Temat: Co czytali jaskiniowcy? Prehistoria książki.
Podczas warsztatów dowiemy się, w jaki sposób ludzie przekazywali sobie ważne historie i wiedzę zanim wynaleźli pismo i książki? Opowiemy o książkach w pamięci, książkach na ciele, książkach na skałach i ścianach jaskiń. Obejrzymy ilustracje dla najmłodszych Joanny Czerwińskiej inspirowane sztuką naskalną: „Praptaki i inne zwierzaki”, „Rogacze i przeżuwacze”, „Pasterze i tancerze” i będziemy odgadywać znaczenie rysunków sprzed dziesiątków tysięcy lat. Zbudujemy z klocków lego DUPLO słupy totemiczne do jednej z indiańskich bajek.
Kiedy? październik 2022 r.
Czas trwania: 60 minut


Temat: ETNO-wycieczka

Na warsztatach zabierzemy dzieci w etnograficzną podróż po domach w różnych stronach świata. Jako przewodnik posłuży nam książka „Zakątki : czyli kto tu mieszka?” Wydawnictwa Dwie Siostry z ilustracjami Michaliny Rolnik. Na koniec zatrzymamy się na dłużej u mieszkańców najdziwniejszych domów, jakie można zobaczyć w Polsce - wozów i pałaców cygańskich (na podstawie „Polska wielu kultur i religii” Tomasza Czerwińskiego). 
Kiedy? listopad 2022 r.
Czas trwania: 60 minut

Temat: A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź.

Wigilijny niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem. Każdy, nawet najszczęśliwszy na świecie kret, czegoś potrzebuje. Wspólnym rozważaniom o magii prezentów, sztuce dawania i brania towarzyszyć będą fragmenty książki Janoscha „Wigilia Misia i Tygryska”/”A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź” i zimowe eksperymenty.
Kiedy?  grudzień 2022 r.
Czas trwania: 60 minut

2. Spotkania autorskie są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci. Czas trwania: 60 minut. Aktualny harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions

3. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo. Na seanse filmowe zapraszamy we wtorki o godzinie 10.00.

4. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy dzieciom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Czas trwania : 45 minut.

Zapraszamy!

Audio-Wspomnienia

 
Magda Czapska - Chatka Puchatka
Magda Czapska - Chatka Puchatka
Transkrypcja:
 Recenzja Magda Czapska, format PDF
 
Diana Lewoń - wspomnienie z biblioteki
Diana Lewoń - wspomnienie z biblioteki
Transkrypcja:
 Recenzja Diana Lewoń, format PDF
 
Aleksandra Plewczyńska - Motylkowe dzieci
Aleksandra Plewczyńska - Motylkowe dzieci
Transkrypcja:
 Recenzja Aleksandra Plewczyńska, format PDF
 
Zuza Brzostowicz - Anaruk, chłopiec z Grenlandii
Zuza Brzostowicz - Anaruk, chłopiec z Grenlandii
Transkrypcja:
 Recenzja Zuza Brzostowicz, format PDF
 
 
Julia Brzostowicz - Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu
Julia Brzostowicz - Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu
Transkrypcja:
 Recenzja Julia Brzostowicz, format PDF
 
Filip Szaudel - Mikołajek
Filip Szaudel - Mikołajek
Transkrypcja:
 Recenzja Filip Szaudel, format PDF
 
Łukasz Szwad - Dzieci z Bullerbyn
Łukasz Szwad - Dzieci z Bullerbyn
Transkrypcja:
 Recenzja Łukasz Szwed, format PDF
 
 
Janek Kułak - Opowiadania dla przedszkolaków
Janek Kułak - Opowiadania dla przedszkolaków
Transkrypcja:
 Recenzja Janek Kułek, format PDF