- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 1637
Zgłoszenia grup do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa szkoły, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.
1. Harmonogram warsztatów dla klas I-III:
Temat: „Czytanie jest jak podróż…” (luty-marzec)
Dla małej Astrid czytanie to przyjemność, która pozwala odkrywać nieznane krainy i przeżywać niezwykłe przygody. Niestety kot Tja nie podziela jej zainteresowań. Czy dziewczynce uda się go przekonać do czytania?
Podczas warsztatów poznamy książkę M. Widmarka „Biblioteka Astrid”, a następnie stworzymy własne książki dla kogoś bliskiego.
Czas trwania: ok. 90 minut.
Temat: W co się bawili nasi rodzice? (kwiecień-maj)
Spotkanie wokół książki Katarzyny Piętki „Gry i zabawy z dawnych lat”. W czasach kiedy nasi rodzice byli mali nie było smartfonów i komputerów. Jak w takim razie dzieci spędzały wtedy czas wolny? Porozmawiamy o tym w czasie warsztatów. Jak również pobawimy w niektóre z gier i zabaw z dawnych lat.
Czas trwania: ok. 90 minut.
Temat: Pop-up, co to takiego? (czerwiec)
Książki pop-up zawierają trójwymiarowe ilustracje, które sprawiają, że każda strona jest niespodzianką. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z książkami-rozkładankami, które ze względu na swoją formę są dostępne dla czytelników tylko na miejscu. Następnie każdy z uczestników stworzy kartkę pop-up.
Czas trwania: ok. 90 minut.
2. Harmonogram warsztatów dla klas IV-VIII:
Temat: Wpływ marnowania żywności na środowisko
Co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej krótki okres przydatności do spożycia określonych produktów. Na warsztatach dowiemy się, co można zrobić, aby ograniczyć ten proces.
Książka: Marta Sapała – Na marne
styczeń 2023 r.
Czas trwania: 60 minut
Temat: O relacjach między nami – przyjaźń
„Możesz gromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszą rzeczą jest prawdziwy przyjaciel” – słowa św. Jana Chryzostoma Paska będą wstępem do dyskusji na temat przyjaźni. Zastanowimy się, czym jest przyjaźń, czy warto posiadać przyjaciela i dlaczego jego posiadanie jest „skarbem”.
Książka: Joanna Jagiełło – Zielone martensy
marzec-kwiecień 2023 r.
Czas trwania: 45 minut
Temat: Opowiadanie obrazem czyli o roli ilustracji w książce
Jaką rolę pełni ilustracja? Czy praca ilustratora jest trudna? Podczas warsztatów porozmawiamy o roli ilustracji w książce oraz poznamy sylwetki wybitnych polskich ilustratorów.
Książki: Barbara Gawryluk – Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów
maj-czerwiec 2023 r.
Czas trwania: 60 minut
3. Spotkania autorskie dla klas I-VIII są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Spotkania mogą być wzbogacone o możliwość zakupu książki i uzyskania w niej osobistej dedykacji. Czas trwania: 60 minut. Harmonogram spotkań dostępny jest tu: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions
4. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo.
5. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy uczestnikom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Po wycieczce, wzbogaconej multimedialną aktywnością, uczniowie wiedzą, jak można zapisać się do biblioteki, jakie zasady w niej panują oraz z jakich zajęć mogą skorzystać. Czas trwania : 45 minut.
ZAPRASZAMY!
- Szczegóły
- Ola Mostowska
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 4010
Projekt "Z natury wzięte" to cykl przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych, których celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do uważnego oglądania, słuchania, poznawania natury, prowokowania do refleksji.
Projekt jest realizowany od czerwca do września i zakłada organizację spotkań z twórcami książek, warsztaty, spacery po okolicy. Zapisy prowadzone są:
- przez stronę www.mbddim.pl (kalendarz wydarzeń)
- tel.: 22 646 46 49
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
15 października
"Inspiruj się przyrodą" spotkanie z Wojciechem Mikołuszką
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa 7+
Wśród dwudziestu postaci, które autor opisuje w książce „Wielkie przygody w świecie przyrody” są np. badaczka szympansów Jane Goodall, filmowiec Dawid Attenborough, młoda aktywistka Greta Thunberg, poetka Urszula Zajączkowska. Ale Mikołuszko pokazuje też mniej znane osoby jak np. David Rothenberg - muzyk grający na klarnecie z wielorybami, Iwa Momatiuk - fotografka dzikiej przyrody, Benedykt Dybowski - badacz jeziora Bajkał, Katarzyna Simonienko - lekarka stosująca terapię lasem, małżeństwo Łyczków prowadzące schronisko dla dzikich zwierząt. Podczas spotkania poznamy historie i opowieści o ludziach inspirujących się przyrodą w bardzo różnorodny sposób. Łączy ich to, że przyroda to ich pasja i inspiracja.
24 września
"Co z tym klimatem?" warsztaty edukacyjne z Bogusiem (Bogusławem) Janiszewskim
godzina 11.00-12.00
grupa wiekowa: dzieci w wieku 9+, młodzież
Co to jest dziura ozonowa a czym jest globalne ocieplenie. Czy człowiek rzeczywiście odpowiada za te zmiany? Kto bardziej szkodzi – wulkany czy człowiek. Na czym konkretnie polega efekt cieplarniany. Co na to zwierzęta? Co można jeszcze z tym wszystkim zrobić?
23 września
Spacer przyrodniczy po okolicy z biologami Małgorzatą i Radosławem Obuchowiczami
godzina 17.00
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli
Podczas spaceru po parku będziemy opowiadać o tym jak rozpoznać poszczególne gatunki drzew, a także snuć opowieść o ciekawostkach takich jak m.in.: komunikacja drzew i wzajemna pomoc, rola drzew w miastach, wpływ drzew na poziom tlenu i oczyszczanie powietrza, współpraca drzew z innymi organizmami.
Wspólnie z animatorką Olgą Hilger spojrzymy na park też z innej perspektywy. Ze znalezionych w nim patyczków, liści i kamieni stworzymy obrazki na ziemi.
10 września
"Z natury wzięte" plener malarski
godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: dzieci w wieku 8+, młodzież
Podczas zajęć wybierzemy się do pobliskiego parku, aby namalować pejzaż inspirowany widokiem z natury. Wnikliwa obserwacja otaczającej przyrody pozwoli wyrazić obrazem to co zobaczymy, usłyszymy i poczujemy. Pedzlem i farbą postaramy się oddać kolory traw, drzew, czy spotkanych po drodze zwierząt.
20 sierpnia
"Wiersze dla zwierzęcych przyjaciół" warsztaty literackie
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: 10+, młodzież
"Wiersze dla zwierzęcych przyjaciół", to warsztaty, na których poznacie wiersze o zwierzętach pisane w różnych epokach przez dzieci i dorosłych, wielkich i sławnych jak królowa Elżbieta czy Tove Janson albo mało znanych jak Vita Jasinauskaite, poetka i hipoterapeutka z Litwy, która organizuje dla swoich koni wieczory poetyckie i koncerty muzyki kameralnej.
6 sierpnia
"ARKA/drzewa" warsztaty z Małgorzatą Gurowską i Joanną Ruszczyk
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: dzieci w wieku 6+
Drzewa produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i wiele innych szkodliwych substancji z powietrza. To tylko część ich pracy. Dają ludziom i innym mieszkańcom miasta znacznie więcej. Na warsztatach docenimy pracę drzew. Poznamy je lepiej, szczególnie te dojrzałe, sędziwe, które są domem dla wielu gatunków zwierząt i innych organizmów.
23 lipca
"Klimatyczni" - warsztaty z Olgą Ślepowrońską - spotkanie przeniesione na inny termin
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli
"Klimatyczni" to książka autorstwa Olgi Ślepowrońskiej zilustrowana przez Weronikę Żurowską. Twórczynie poruszają temat klimatu - tego w przyrodzie i tego między ludźmi. Dzięki żółwiowi Tymoteuszowi czytelnicy wraz z bohaterami, Basią i Witkiem, dowiedzą się jak dbać o swój kawałek świata. „Klimatyczni” to książka dla dzieci w każdym wieku – podobnie jak nasze spotkanie.
9 lipca
"Muzyka z natury..." warsztaty dźwiękowe z Piotrem Wójcikiem
godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: 10+, młodzież
25 czerwca
Spacer przyrodniczy po okolicy z Patrycją i Bartkiem Woźniakami.
godzina 11.00-13.00
grupa wiekowa: dzieci, młodzież, dorośli
Na spacerze porozmawiamy o miejskich ptakach lęgowych, tych często spotykanych, ale też tych rzadkich. Pouczymy się głosów ptaków, które są codziennie naszymi towarzyszami, dzięki czemu łatwiej będzie obserwować i badać otaczającą nas miejską zieleń. Mamy nadzieję, że uda się zobaczyć kilka niespodziewanych gatunków, usłyszeć młode sowy, jak również inne ptaki mieszkające w parkach, które trudno zobaczyć, natomiast bardzo łatwo usłyszeć.
Patrycja i Bartek Woźniak są biologami. Od 13 lat zajmują się ekologią populacji dzikich ptaków drapieżnych w lasach Sobiborskich. Prowadzą również badania nad sikorami oraz nad komunikacją i behawiorem zgrupowania płazów. Są założycielami Grupy Badawczej Sobibor, która bada i dokumentuje lokalne ptactwo.
11 czerwca
„Odzyskiwanie miasta” – warsztaty twórcze z Danielem Chmielewskim.
godzina 11.00-12.30
grupa wiekowa: 8+, młodzież
W Warszawie mieszka prawie dwa miliony osób! Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez samochodu, niektórzy jeżdżą tylko komunikacją miejską, niektórzy wyskakują na rodzinne śniadania do kawiarni z kącikiem dziecięcym, niektórym musi wystarczać zniszczony plac zabaw na najbliższym podwórku. Tyle jest wizji miasta, ile jest mieszkańców. Warto się jednak zastanowić, co w mieście może służyć jak największej ilości osób, niezależnie czy są starzy, czy młodzi, biedni, czy bogaci. Podczas warsztatów będziemy rysować i dyskutować nad narzucanymi nam wizjami miasta i spróbujemy odpowiedzieć własną wizją. Od takich dyskusji zaczyna się prawdziwe odzyskiwanie miasta!
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 1392
Zgłoszenia grup przedszkolnych do udziału w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach autorskich przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zgłoszenia do udziału w seansach filmowych przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa placówki, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie.
1. Harmonogram warsztatów "O czym mówią książki?":
Temat: Jak to się skończyło?
Podczas warsztatów będziemy ćwiczyć wyobraźnię z książką litewskiego autora Juliusa Kelerasa „17 niedokończonych historyjek”. Poznamy śnieg, który nie chciał być biały i tygrysa, który obgryzał paznokcie. Porozmawiamy o dobrych i złych zakończeniach. I o tym, dlaczego niektóre książki nie mają zakończenia. W drugiej części warsztatów będziemy tworzyć kolażowe historyjki z papieru do decoupage’u zaprojektowanego przez ilustratorkę książki Juliusa Kelrasa – Vandę Padimanskaitė. Polecane dla 5 i 6-latków. Czas trwania: 60 minut.
Zajęcia realizowane są w lutym i marcu 2023 r.
Temat: Co robisz z pomysłem?
Podczas warsztatów poruszymy temat praw dziecka i zatrzymamy się na dłużej przy prawie do wyrażania siebie i rozwijania swoich pasji. Do dzielenia się swoimi pomysłami będzie nas zachęcać Yamada Kobi, autor książki „Co robisz z pomysłem” oraz bohaterowie „Opowieści dla dzieci, które chcą być wyjątkowe". Nie zabraknie czasu na twórcze działania i realizację własnego projektu z kartonowego pudełka. Czas trwania: 60 minut.
Zajęcia realizowane są w kwietniu i maju 2023 r.
Temat: Jego Wysokość Organy
Jaki jest największy instrument na świecie i kto grał na nim najpiękniej? Opowieści o organach i Janie Sebastianie Bachu towarzyszyć będzie sporo muzyki i muzykowanie na BumBumRurkach oraz warsztaty plastyczne, na których wykonamy papierową perukę i kieszonkowy instrument. Czas trwania: 60 minut.
Zajęcia realizowane są w czerwicu 2023 r.
2. Spotkania autorskie są okazją do poznania zarówno popularnych, jak i mniej znanych autorów książek dla dzieci. Czas trwania: 60 minut. Aktualny harmonogram spotkań dostępny jest na stronie: https://www.mbddim.pl/index.php/features/all-templates-positions
3. Kino z szerokim repertuarem filmowym. Nauczyciel ma możliwość doboru filmu z bibliotecznej kolekcji, dostosowanego do wieku i upodobań dzieci. Szczegółową ofertę z wykazem filmów wysyłamy mailowo. Na seanse filmowe zapraszamy we wtorki o godzinie 10.00.
4. Wycieczki po bibliotece są okazją do poznania pracy bibliotekarza od kulis. Podczas spotkania prezentujemy dzieciom księgozbiór dostosowany do ich wieku i potrzeb, opowiadamy, jak ułożone są książki w bibliotece oraz pokazujemy, jak znaleźć konkretną pozycję na półce. Czas trwania : 45 minut.
Zapraszamy!
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 2493
Audio-Wspomnienia
Strona 1 z 6