WYSTAWA W WITRYNIE DO OGLĄDANIA Z ULICY

Wystawa ilustracji Natalii Uryniuk do książki "Skok przez Bałtyk", która pojawiła się na rynku za sprawą wydawnictwa Widnokrąg. Fascynująca wyprawa nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny. Czas na morrrskie opowieści! Książka Skok przez Bałtyk jest owocem współpracy dwóch gdańszczanek, Moniki Milewskiej i Natalii Uryniuk. Obie silnie związane z morzem, zafascynowane jego mieszkańcami i tajemnicami stworzyły opowieść, która uwodzi zarówno tekstem, jak i obrazem już od pierwszych stron. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść ukazuje środowisko polskiego morza jako fascynujący świat, który ma do zaoferowania o wiele więcej, niż słoneczne i morskie kąpiele, zachęca do odkrywania nieznanego i puszczenia wodzy wyobraźni.

Natalia Uryniuk - graficzka, ilustratorka, autorka książek dla dzieci. Doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Programu Młoda Polska oraz Escola Superior Artística w Porto. Stworzyła pierwszy międzynarodowy projekt edukacyjny o Morzu Bałtyckim, w ramach którego działa portal przetłumaczony na 9 języków – www.balticarium.com. Projekt Balticarium otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku 2016. Uczestniczyła w licznych wystawach, m.in. w Kuala Lumpur, Warszawie, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie czy Singapurze.

Wystawa dostępna od 2 do 30 kwietnia.

Co warto wiedzieć o Bałtyku? Jak wygląda nadbałtycka fauna i flora? Czy omułka, tasza, wodozytka bałtycka żyją pod wodą czy na wodzie? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać z Natalią Uryniuk - ilustratorką książki "Skok przez Bałtyk". Wspólną podróż w głebiny Bałtyku zakończymy ozdabianiem drewnianych zwierzątek ze sklejki z bałtyckimi zwierzakami.

"Skok przez Bałtyk" / Autor: Monika Milewska / Ilustracje: Natalia Uryniuk / Wydawnictwo Widnokrąg /

Kiedy: 6 kwietnia, godz. 11:00-12:30

Dla kogo: dzieci w wieku 6-11 lat

Zapisy ruszają 27 marca o godz. 10.00: kalendarz wydarzeń (klik tutaj) | e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | tel. 22 646 46 49 (zapis dotyczy dzieci, opiekunowie nie zapisują się, są obecni na sali podczas spotkania).

NATALIA URYNIUK - doktora sztuki, zajmuje się grafiką i malarstwem, ilustruje książki, projektuje ubrania. Autorka projektu artystyczno-edukacyjnego w 9 językach Balticarium.com na temat zwierząt Morza Bałtyckiego, który otrzymał wyróżnienie w konkursie Kampania Społeczna Roku, patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka otrzymała nagrodę m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium „Młoda Polska”. Studiowała także w Portugalii jako stypendystka Escola Superior Artística w Porto. Jej prace są pokazywane na licznych wystawach, między innymi w galeriach w Singapurze, Kairze, Berlinie, Hong Kongu, Porto, Pekinie oraz licznych miastach w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje indywidualna wystawa w prestiżowej Galerii Kordegarda w Warszawie. Autorka ilustracji do książek dla dzieci: „Zabaw się w Gdańsku”, „Na Tropach Kaszub”, „Ping i Pong”, „Balticarium – bałtycki zeszyt ćwiczeń”, „Balticarium – morskie zabawy”, „Balticarium”, „Skok przez Bałtyk” oraz „Dziewiąta planeta”. Prywatnie Natalia jest mamą Mikołaja - małego cukiernika i ogrodnika. Jej celem jest rozbudzenie w dzieciach ciekawości świata i chęci niesienia pomocy innym.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci będziemy celebrować na zewnątrz i wewnątrz biblioteki.

Nasz wariant tegorocznego hasła brzmi: Zrób sobie czapkę i przepłyń morze z bohaterem ulubionej książki! Na parkanie powstanie instalacja z folii bąbelkowej, którą wolontariusze i czytelnicy zamienią farbami w szmaragdowe, spienione morze wyobraźni. W bibliotece na stanowisku warsztatowym będzie można zrobić sobie czapkę – łódkę i obsadzić ją wymarzoną załogą. Tworzenie instalacji oraz warsztat czapek potrwa od 14:00 do 16:30.

„Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” – to hasło tegorocznego święta książki. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. W 2024 roku Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Japońska Sekcja IBBY. IBBY wierzy, że rozwijanie wyobraźni prowadzi do wzajemnego zrozumienia i tolerancji – „wyobraźnia” jest słowem kluczem tegorocznych obchodów. List do dzieci na całym świecie napisała Eiko Kadono, wybitna japońska autorka i laureatka nagrody HC Andersen Award 2018 za twórczość pisarską. Nana Furiya, japońska artystka wizualna o międzynarodowym umyśle, mieszkająca na Słowacji, stworzyła do tego przesłania plakat. Autorką polskiego tłumaczenia listu jest Katarzyna Ryrych.

Wstęp wolny!

Autorski spektakl teatralny dla młodszych widzów, nawiązuje do tekstu Bolesława Leśmiana Baśnie 1001 nocy.

Spektakl oparty jest na formule teatru wędrownego budowanego na oczach widza. Zwyczajny kosz wiklinowy zamienia się w statek, którym tytułowy Sindbad wyrusza w podróż w poszukiwanie ukochanej, która czeka na niego gdzieś daleko na jednej z wysp wielkiego Oceanu…

Sindbad poznaje różne księżniczki, ale żadna z nich nie jest tą dla której zabije jego serce…dopiero wielki wysiłek i poświęcenie wszystkiego co jest ważne, pozwala mu odkryć tę jedną jedyną ukochaną księżniczkę. Czy warto walczyć z przeciwnościami losu aby spotkać tę jedną jedyną? Przed takimi pytaniami musiał stanąć Sindbad, aby spokojnie dopłynąć do swojego portu razem z ukochaną Serminą. W spektaklu wykorzystano lalki drewniane w kostiumach orientalnych, lalki maski, oraz magię teatru z kosza, gdzie zwykłe szale stają się falami morskimi, a miotła może się zamienić w groźnego Czarnoksiężnika…

Scenariusz, reżyseria, scenografia Alina Więckiewicz.

Alina Więckiewicz-Wiśniewska: aktorka teatralna, filmowa, radiowa, dubbingowa i lalkarka. Urodziła się 16 września 1960 roku w Koźle. Absolwentka Wydziału Lalkarskiego filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu (1987).

Po spektaklu odbędą się warsztaty lalkowe.

Kiedy: 2 kwietnia, godzina 17:00 

Zapisy ruszają 26 marca o godz. 10.00: kalendarz wydarzeń (klik tutaj) 

Zapis grupowy: opiekun + dziecko/dzieci

Koszt: bezpłatnie

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu finansowanego z Budżetu Obywatelskiego 2024 "Cały Mokotów- zakup książek, audiobooków i gier dla Bibliotek publicznych Mokotowa + teatrzyki w wybranych bibliotekach".

W dniach 11-30 kwietnia 2024 r. Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI będzie nieczynna ze względu na kontrolny spis zbiorów. Termin zwrotu zbiorów przypadający w tym okresie zostaje automatycznie przedłużony.

Podkategorie