16:00
|
ABSURD NIE CZYTAĆ! w Noc Bibliotek zapraszamy na trzygodzinne warsztaty introligatorskie.
Zbierzmy się w celu stworzenia trójskładkowego notesu na wiersze! W trakcie spotkania wykorzystamy cieszące oko wiekowe materiały z rodzinnej pracowni introligatorskiej, porzucone odbitki prac akademickich oraz pozostałości z poprzednich realizacji - w istotnej części z udziałem typografii. Zachęcamy do przyniesienia osobistych papierowych perełek, które chcielibyście wpleść w wykonywane obiekty lub się nimi podzielić.
Na spotkanie składa się \\\ \ zapoznanie \ zaopatrywanie \ zszywanie
Warsztaty poprowadzi Igor Gołaszewski - osoba introligatorska w "zgubie", wcześniej odpowiedzialna za projekt Oprawa Treści - papiernicze wyroby okładkowane z użyciem arkuszy zabarwianymi techniką marmoryzowania.
"zguba" Pracownia introligatorska, powstała w ramach Akademickiej Drukarni Akcydensowej uruchomionej w 2020 roku jako część projektu rewitalizacji pracowni zecerskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działalność introligatorni oscyluje pomiędzy niskonakładowymi wydawnictwami artystycznymi, usługami introligatorskimi, a działalnością edukacyjną.
„Kajet na wiersze” – warsztaty introligatorskie godz. 16.00, czas trwania: 3h
wstęp wolny, zapisy: on-line |tel. 22 646 46 49 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. grupa wiekowa 10+ lokalizacja: sala techniczna
|
16:30
|
16.30-17.45 „Moja mama Gorylica” – seans filmowy
Bystra i wrażliwa Jonna marzy o prawdziwej rodzinie. Mimo że dom dziecka Czysty Kąt jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem, dziewczynka gotowa jest na zmianę. Gdy jedyną dorosłą osobą zainteresowaną adopcją okazuje się potężna gorylica, Jonna ma mieszane uczucia. Źle ubrana, milcząca i do tego mieszka na… złomowisku! Czy można trafić gorzej? Ośmiolatka szybko przekonuje się, że pozory mylą, jazda rozklekotanym volvem sprawia dużą frajdę, a pod grubą sierścią jej nowej opiekunki kryją się wielkie serce i prawdziwa matczyna miłość. Bohaterki tworzą zgrany duet i razem stawiają czoła intrygom miejscowego inwestora. Jak dotąd wycofana Jonna odkrywa w sobie siłę – w końcu jest córką gorylicy! reżyseria: Linda Hambäck scenariusz: Jan Vierth gatunek: Familijny, Animacja produkcja: Szwecja, Norwegia, Dania czas trwania: 1h 15 minut wstęp wolny, zapisy ruszają 27 września (od godz. 10.00): on-line www.mbddim.pl |tel. 22 646 46 49 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. grupa wiekowa: 5+ lokalizacja: sala kinowa
|
17:00
|
„LOESJE – krótkie formy, kreatywne zabawy ze słowem” to otwarte warsztaty, z których będzie można skorzystać w godz. 17.00-20.00. Przy stanowisku warsztatowym będzie można tworzyć krótkie teksty, bawiąc się skojarzeniami słownymi. Warsztaty uczą, jak wykorzystać wieloznaczność języka do wyrażania swoich myśli w postaci zwięzłych, niekonwencjonalnych haseł. wstęp wolny grupa wiekowa: rodziny lokalizacja: sala techniczna
WYSTAWA PLAKATÓW LOESJE W przestrzeni biblioteki zaprezentujemy wybrane plakaty Loesje. Wybraliśmy takie, które nawiązują do tegorocznego hasła Nocy Bibliotek "Absurd nie czytać!", a także są związane z książką i biblioteką. Plakaty Loesje zapraszają do refleksji, podważają schematy, zadają pytania, niosą konstruktywne przesłanie, bawią się językiem, zamiast krytykować i osądzać – szukają rozwiązań, mają autorski charakter. Minimalizm plakatów Loesje podkreśla tekst i jego przesłanie. Loesje to międzynarodowa organizacja promująca wolność słowa. Organizacja powstała w 1983 w Arnhem w Holandii, a w 1989 stała się organizacją międzynarodową. Głównymi zadaniami Loesje są: promowanie wolności słowa i wolności wyrażania opinii, kreatywności, konstruktywnej krytyki, progresywnego myślenia, filozofii, a czasami nawet poezji, poprzez krótkie slogany umieszczane na plakatach, pod którymi zawsze podpisuje się Loesje – fikcyjna postać (Loesje jest holenderskim imieniem żeńskim). Loesje jest obecnie aktywna w ponad 20 państwach, w tym w Polsce.
|
18:00
|
18.00-18.50 Julian Tuwim i Jan Brzechwa dzieciom- spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek
Podczas spotkania z Agnieszką Frączek poznamy niezwykłe perypetie czołowych twórców literatury dla dzieci jakimi byli Julian Tuwim i Jan Brzechwa. Agnieszka Frączek opowie o ich młodości, dziecięcych zabawach i chłopięcych wybrykach. Spotkanie zilustruje fragmentami swoich książek: „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” lub „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem”.
O książce: „A to feler! O tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem” A to feler! jest opowieścią o dzieciństwie Brzechwy. O tropieniu żab w błocie, fascynacji parowozami i o mrożącym krew w żyłach skarbie, znalezionym pod śniegiem. O teatrze z walizki, leniwym aeroplanie i sukcesie, jaki przyniosła Jankowi rola robaczka świętojańskiego. Oraz o innych szurkach i firkach. Słowem: o tym, jak Jan Brzechwa został bajkopisarzem.
O książce: „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Opowieść o Julku – niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i… nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamienicy. To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą. I to takim poetą: że choćby przyszło tysiąc pisarzy i każdy tysiąc strof by wysmażył, i każdy nie wiem, jak się nadymał, nikt nie dogoni Julka Tuwima. Rany Julek! to napisana ze swadą historia dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana.
czas trwania: 50 minut wstęp wolny, zapisy ruszają 27 września (od godz. 10.00): on-line www.mbddim.pl |tel. 22 646 46 49 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. grupa wiekowa: 7+ lokalizacja: sala dla młodzieży
|
19:00
|
19.00-19.50 „Nikt nic nie wie” – improwizowany spektakl dla dzieci czas trwania: 50 minut wstęp wolny, zapisy ruszają 27 września (od godz. 10.00): on-line www.mbddim.pl |tel. 22 646 46 49 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. grupa wiekowa 4-10 lat plus opiekunowie lokalizacja: sala kinowa
Wyjątkowe wydarzenie teatralne dla dzieci w wieku 4-10 lat. Ale gwarantujemy, że dorosła widownia również będzie bawić się wyśmienicie. Improwizatorzy grają komediowy spektakl, podczas którego wspólnie z widownią wymyślają i nadają bieg zabawnym, wzruszającym i przygodowym historiom. Dzieci pomagają aktorom w stworzeniu świata i bohaterów. Wszystko jest improwizowane na żywo, przez co każda historia jest niepowtarzalna i wydarza się tylko raz. Zdarza się również, że młodzi widzowie są angażowani również na scenie!
Jak to działa? • Najpierw się rozgrzewamy! – Razem z publicznością przed spektaklem wykonujemy ze sceny ćwiczenia, które budzą wyobraźnię, pozwalają się poznać i dobrze poczuć we wspólnym towarzystwie. • Następnie wyruszamy do świata bajek! – Czerpiąc z inspiracji od publiczności na bieżąco, tworzymy improwizowane opowieści. Każda z nich jest wyjątkowa, ponieważ wydarza się tylko raz i nigdy więcej się nie powtórzy!
Występują: Norbert Bajan, Piotr Gasik, Ewa Gryczon, Marta Iwaszkiewicz, Agnieszka Matan, Aleksandra Markowska, Joanna Pawluśkiewicz, Marta Podobas, Agata Rozbicka
|