Kalendarz wydarzeń

poniedziałek. 15 sierpień, 2022 - niedziela. 21 sierpień, 2022
Tydzień 33
wtorek. 16 sierpień, 2022
17:00

Szybki kurs fotomontażu dla początkujących

Zapraszamy na szybki kurs fotomontażu z programem Adobe Photoshop. Podczas 3-spotkaniowego kursu poznamy podstawy obsługi programu, narzędzia do korekty świetlnej i barwnej, sposoby na zaznaczanie i wycinanie elementów, maski oraz narzędzia do retuszu. Wszystko to razem pozwoli nam stworzyć kompletny fotomontaż z dowolnie wybranych zdjęć. Poznamy również darmowe alternatywy dla programu Photoshop. 
 
1. Zajęcia - wtorek, 16 sierpnia, godz. 17.00-19.00 WSTĘP
Zajęcia wstępne i zapoznawcze. Prezentacja możliwości programu. Omówienie podstawowych pojęć z dziedziny grafiki cyfrowej. Pierwsze kroki z programem, omówienie interfejsu, nawigacja, skróty klawiszowe, narzędzia, ustawienia. Pokazanie przydanych stron i linków z bankami zdjęć. Prezentacja platform online podobnych do Photoshopa np. Photopei. Tworzenie nowych projektów, zapisywanie, kadrowanie, warstwy, tworzenie warstw. Narzędzia do korekcji świetlnej i barwnej. Krzywe, Poziomy, Barwa-nasycenie, punkty wzorcowe. Odrobina wiedzy o podstawowych pojęciach z dziedziny fotografii. Jak uniknąć prześwietlania zdjęć i kiedy warto zrobić zbyt ciemne zdjęcie. Wyjaśnienie zasad działania systemu RGB i jak z niego korzystać w praktyce
2 zajęcia - wtorek, 23 sierpnia, godz. 17.00-19.00 ZAZNACZANIE I MASKI
Narzędzia do zaznaczania w Photoshopie. Jak i po co zaznaczać, do czego służą poszczególne funkcje zaznaczania. Czym są maski (prezentacja). Robienie prostych fotomontaży oraz podstawowe ćwiczenia na maskach. "Szparowanie" obiektów.
Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania. Po co retuszujemy zdjęcia? Usuwanie zanieczyszczeń ze starych zdjęć. Retusz i czyszczenie skóry. Narzędzia do czyszczenia, kopiowania, retuszowania. Usuwanie przebarwień i flar od słońca. Fotomontaż za pomocą retuszu.
Nazywanie warstw. Grupowanie folderów. Higiena pracy. Jak korzystać z masek w praktyce, do czego się przydają. 
Ćwiczenia praktyczne i czas na pytania.
 
3 zajęcia, wtorek, 30 sierpnia, godz. 17.00-19.00 TWORZENIE FOTOMONTAŻU
Powtórzenie i rozwinięcie zgromadzonej wiedzy poprzez indywidualną pracę na własnych projektach lub też ćwiczeniach zaproponowanych przez prowadzącego. Fotomontaż, retusz, łączenie i obróbka zdjęć.
 
Koszt: 75 zł za 3 spotkania, płatne gotówką w bibliotece. Zapisy on-line. Liczba miejsc ograniczona.
 
Warsztaty prowadzi Witold Dąbrowski - gra­fik i arty­sta wi­zu­alny, zaj­muje się z jednej strony pro­jek­to­wa­niem gra­ficz­nym i ilustracją, a z drugiej malar­stwem, rysunkiem i vide­oartem oraz so­undartem. Skończył studia magi­ster­skie na wydziale Grafiki ASP w War­sza­wie i li­cencjat na Kul­tu­ro­znaw­stwie UW. Brał udział w kilku wy­sta­wach zbio­ro­wych i in­dy­wi­dual­nych, pomaga rów­nież w or­ga­ni­za­cji róż­nych wyda­rzeń – od lata 2020 roku jest jed­nym z opieku­nów domku Solato­rium na Osiedlu Jazdów w Warsza­wie.
czwartek. 18 sierpień, 2022
16:30

Grawer na drewnie - warsztaty dla młodzieży

W wakacje zapraszamy do udziału w trzydniowych warsztatach z projektowania grawerów na drewnie, połączonych z warsztatem plastycznym oraz kursem podstaw programu Photoshop.

Przebieg warsztatów:

11 sierpnia (czwartek), godz. 16.30-18.00.
Warsztat plastyczny z tworzenia wzorów w technice kolażu lub rysunku. Wspólnie tworzymy/projektujemy ilustracje za pomocą dostępnych materiałów. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji kartki, flamastry, ołówki itd. Będzie można narysować samodzielnie wzór lub skorzystać z gotowych materiałów. 
Proponowane tematy:
- Zima
- Nowy Rok
- Świat roślin
- Geometria
Całość zostanie poprzedzona krótką prezentacją na temat tego, jak projektować i na co zwracać uwagę.

18 sierpnia (czwartek), godz. 16.30-18.00
Praca na wykonanych wcześniej fotografiach projektów. W tym celu uczestnicy zapoznają się z interfejsem photoshopa/gimpa i ich podstawowymi funkcjami. 

25 sierpnia (czwartek), godz. 16.30-18.00
Kontynuowanie pracy, przygotowanie projektu do druku.

Zajęcia adresowane są do młodzieży powyżej 13 roku zycia, dorosłych.
Udział bezpłatny, zapisy online.

piątek. 19 sierpień, 2022
17:00

Pokaz filmu dla dzieci

Witaj w niezwykłym, pełnym porywających do tańca piosenek świecie! Ta bajecznie kolorowa produkcja przeniesie Cię w góry Kolumbii, gdzie w urokliwym domu mieszka niezwykła rodzina. Gdy zaczyna jej zagrażać nieznane niebezpieczeństwo ostatnią nadzieją okaże się najmłodsza córka – jedyna z rodziny nieposiadająca wyjątkowych mocy.

Kino familijne, 2021, czas 98 min., kat. wiek. 6+

Szczegółowe informacje o seansie (tytuł filmu) dostępne są w zakładce Repertuar: klik tutaj

Wstęp wolny, rezerwacja dotyczy dzieci i dorosłych, prosimy o podanie pełnych i aktualnych danych w formularzu rejestracji on-line.

sobota. 20 sierpień, 2022
11:00

Wiersze dla zwierzęcych przyjaciół - warsztaty

"Wiersze dla zwierzęcych przyjaciół", to warsztaty, na których poznacie wiersze o zwierzętach pisane w różnych epokach przez dzieci i dorosłych, wielkich i sławnych jak królowa Elżbieta czy Tove Janson albo mało znanych jak Vita Jasinauskaite, poetka i hipoterapeutka z Litwy, która organizuje dla swoich koni wieczory poetyckie i koncerty muzyki kameralnej. Uczestnicy warsztatów sami również napiszą coś dla swoich zwierzęcych przyjaciół (o nich i do nich) pod okiem prowadzącej warsztat, tłumaczki poezji Zuzanny Mrozikowej. 

 

Dla kogo?
Spotkanie dla dzieci w wieku 10+, młodzieży
Kiedy?
20 sierpnia (sobota) godzina 11.00-12.30
Jak się zapisać?
? on-line na stronie www.mbddim.pl 
?tel.: 22 646 46 49
?e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Zuzanna Mrozikowa - polonistka i lituanistka, tłumaczka literatury litewskiej na język polski, edukatorka domowa. Mieszka w Warszawie z mężem i czwórką dzieci. Prowadzi warsztaty literackie dla dzieci i młodzieży, wprowadzające w taki rodzaj pisania, który wypływa z refleksji i kontemplacji. Jej przekłady i artykuły ukazywały się m.in. w „Borussii”, „Dekadzie Literackiej”, „Kartkach”, „Literaturze na Świecie”.

Warsztaty realizowane w ramach projektu "Z natury wzięte" finansowane z Funduszu Edukacji Kulturalnej 2022.

WAŻNE DLA UCZESTNIKÓW
Informujemy, że podczas wszystkich wydarzeń projektu "Z natury wzięte" będą wykonywane, a następnie upubliczniane i przetwarzane zdjęcia lub filmy, na których może zostać uchwycony wizerunek osób obecnych. Biorąc udział w spotkaniu czy wydarzeniu w ramach projektu uczestnicy oraz obserwatorzy wyrażają zgodę na upublicznianie i przetwarzanie wizerunków ich i ich dzieci na zdjęciach lub filmach wykonanych podczas wydarzeń. Jednocześnie zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby zadbać o bezpieczeństwo Państwa danych.
13:00

Klub Czytelników Mangi

Klub Czytelników Mangi

Tadam! Mamy swój PLAKAT!

A w tę sobotę o godzinie 13:00 Klub Czytelników Mangi odwiedzi Witek Dąbrowski - absolwent Wydziału Grafiki na warszawskiej ASP i Kulturoznawstwa na UW, który zajmuje się grafiką, ilustracją i sztukami wizualnymi. W Bibliotece prowadzi serie kursów i wykłady na tematy związane z projektowaniem graficznym, obsługą programów graficznych oraz historią sztuki. Interesuje się fantastyką i mitologią. W sobotę opowie o nawiązaniach do japońskiej mitologii w mangach.     

Autorką grafik wykorzystanych na plakacie jest Joanna Burzyńska (członkini Klubu)

Projekt plakatu  - Witold Dąbrowski