Kalendarz wydarzeń

poniedziałek. 20 grudzień, 2021 - niedziela. 26 grudzień, 2021
Tydzień 51
poniedziałek. 20 grudzień, 2021
00:00

Jasnowidze - wystawa pokonkursowa IV edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci

Wydawnictwo Dwie Siostry po raz czwarty zaprosiło autorów, ilustratorów, grafików i wszystkich książkotwórców z Polski i zagranicy do udziału w międzynarodowym konkursie na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze!


Wystawę prezentującą nagrodzone i wyróżnione prace, a także wybrane projekty można oglądać do 15 stycznia (w sali dla młodzieży).
Celem Konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci oraz odkrywanie młodych utalentowanych twórców i stwarzanie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym.


Do czwartej edycji konkursu zgłoszono 1063 projekty z 76 krajów. Po raz pierwszy liczba projektów z zagranicy przekroczyła liczbę zgłoszeń od polskich artystów.


Prace konkursowe zostały ocenione przez dwa niezależne jury:
• Jury międzynarodowe w składzie: Jutta Bauer, Romana Romanyszyn, Joanna Olech i Piotr Socha.
• Jury Wydawnictwa Dwie Siostry w składzie: Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas i Maciej Byliniak.

Szczegóły konkursu wraz z listą nagrodzonych twórców dostępne są na stronie Wydawnictwa Dwie Siostry 

Czwarta edycja międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2020 otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

00:00

Wystawa prac laureatów konkursu plastycznego "Zegar jak z bajki"

W sobotę 11 grudnia w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI wręczono nagrody laureatom konkursu plastycznego „Zegar jak z bajki”. W uroczystości brał udział burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski, który objął konkurs honorowym patronatem.

Zadaniem dzieci uczestniczących w konkursie było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej zegar dowolnego rodzaju, inspirowanej między innymi ilustracją i fragmentem książki Louisa MacNeice’a „O sześciopensówce, która odturlała się od reszty”, w przekładzie Renaty Senktas, z ilustracjami Magdaleny Boffito, wydanej przez wydawnictwo Convivo.

Spośród 91 zgłoszonych prac, jury w składzie: Julia Burek-Wolska, Witold Dąbrowski, Zuzanna Mrozik oceniło i wybrało 27 ilustracji. Na gali finałowej pojawili się młodzi laureaci, na których oprócz nagród i dyplomów czekała muzyczna niespodzianka – koncert znanych i lubianych piosenek świątecznych.

Pokonkursową wystawę prac można oglądać w bibliotece do końca grudnia.

Partnerem konkursu jest Wydawnictwo Convivo.

17:00

Grawer na drewnie - warsztaty

Trzydniowe warsztaty pod nazwą "Grawerowanie w drewnie" to niepowtarzalna okazja do stworzenia autorskiego obrazka, który przeniesiony zostanie na tabliczkę drewnianą.

Od 20 do 22 grudnia podczas 1,5 godzinnych spotkań będzie można:
- poznać zasady projektowania,
- stworzyć autorski projekt grafiki,
- przekształcić projekt w programie Photoshop/Gimp,
- zobaczyć jak urzeczywistnia się projekt na drukarce z modułem laserowym do grawerowania.

Przebieg zajęć:
Pierwsze spotkanie - uczestnicy będą mieli do dyspozycji kartki, flamastry, ołówki itp. materiały, z pomocą  których stworzą autorskie projekty. Będą mogli też skorzystać z gotowych materiałów -  gazet, wydruków, zdjęć i stworzyć kolaż. Całość zostanie poprzedzona krótką prezentacją na temat tego, jak projektować, na co zwracać uwagę, co się sprawdzi. Na koniec każdy zrobi zdjęcie 1-2 najlepszych projektów.
Drugie spotkanie - poznanie interfejsu Photoshopa/Gimpa.
Trzecie zajęcia - praca na wykonanych wcześniej fotografiach przy wykorzystaniu programu graficznego Photoshop/Gimp. Przygotowanie pliku do druku. 

Wygrawerowane laserowo projekty będzie można odebrać z biblioteki od 27 grudnia.

Zajęcia prowadzi Witold Dąbrowski - projektant graficzny, ilustrator, malarz i artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zajęcia adresowane są do młodzieży od 16 roku życia i dorosłych. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy on-line.

Zapraszamy!

18:00

Książka Roku 2021 - Nagroda Polskiej Sekcji IBBY

Rokrocznie Polska Sekcja IBBY (Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych) organizuje konkurs na Książkę Roku, którego celem jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci i młodzieży. Lista książek, które zostały nominowane do nagrody "Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY" jest już opublikowana. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się 20 grudnia o 18.00 w formie wydarzenia online. Śledźcie profile facebookowe i szukajcie książek na bibliotecznych półkach.

A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi książkami tego roku i osobami, które wyróżniły się na polu promocji czytelnictwa.

NOMINACJE w konkursie KSIĄŻKA ROKU 2021 PS IBBY

NOMINACJE LITERACKIE 

NOMINACJE GRAFICZNE 
  • Katarzyna Adamek-Chase za ilustracje do książki Alberta Kwiatkowskiego „Bah Bah. Iran dla dociekliwych”, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • Magdalena Gaładyk za ilustracje i opracowanie graficzne książki „Salve Femina”, ALBUS Wydawnictwo
  • Gosia Herba za ilustracje i projekt graficzny książki „Van Dog” Mikołaja Pasińskiego, Wydawnictwo HarperCollins Polska
  • Marta Ignerska za ilustracje i projekt graficzny książki „Świat Lema”, Wydawnictwo Muchomor
  • Joanna Rzezak za ilustracje i projekt graficzny książki „Razem. W stadzie, ławicy i chmarze”, Wydawnictwo Agora dla dzieci
  • Max Skorwider za rysunki do książki z tekstem Bogusia Janiszewskiego „O, Choroba”, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Fundacja Iskierka
  • Marianna Sztyma za ilustracje do książki Zofii Staneckiej „Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado”, Wydawnictwo Kropka
  • Przemysław Truściński za ilustracje do wierszy bp. Piotra Mańkowskiego „Andzia”, Wydawnictwo Timof Comics
  • Kasia Walentynowicz za ilustracje do książki Anny Paszkiewicz „Wczoraj i Jutro”, Wydawnictwo Widnokrąg
  • Elżbieta Wasiuczyńska za ilustracje do książki Beaty Ostrowickiej „Kolorowe serca”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Nominacje do nagrody za UPOWSZECHNIANIE CZYTELNICTWA 
Animatorka kultury, autorka oryginalnych warsztatów, imprez i cykli tematycznych propagujących czytelnictwo m.in. TuCzyTam i CzyTam Świat, Czytanie i Działanie. Pracuje w Fundacji 12 Kamienica w Bydgoszczy.
Edukatorka i filozofka. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Prowadzi warsztaty filozoficzno-literackie dla dzieci i szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli. W działaniach promujących czytelnictwo i filozofię wśród dzieci współpracuje z wydawnictwami, festiwalami, teatrami i księgarniami.
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego z dwudziestoletnim stażem. Wykładowczyni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego. Trenerka PSPiA KLANZA. Popularyzatorka literatury dziecięcej na licznych warsztatach dla dzieci i szkoleniach dla dorosłych − nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców.
Gratulujemy wszystkim nominowanym!

Wyniki znajdziecie także na stronie:
Dziękujemy także tym, którzy pomagają nam tworzyć konkurs Książka Roku 2020 PS IBBY:
  • Konkurs Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY został dofinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.
czwartek. 23 grudzień, 2021
11:00

Pokaz filmu dla dzieci

Pełna uroku, wzruszająca adaptacja klasycznego dzieła Karola Dickensa, którą pokocha cała twoja rodzina! Ponownie spotkaj ukochanych bohaterów z dzieciństwa i raz jeszcze przeżyj niezwykłą przygodę, która przypomni ci, na czym polega magia Bożego Narodzenia. Bohaterem tej ponadczasowej opowieści jest zgorzkniały i chciwy bankier, który nienawidzi świąt. Jego życie odmieni dopiero wizyta mądrych duchów, dzięki którym skąpiec zrozumie, że źle traktował bliskich sobie ludzi – ubogiego pracownika oraz siostrzeńca – a Gwiazdka to czas hojności oraz dobroci.

Film dla dzieci, 1983, czas trwania: 63 min., kat. wiek.: bez ograniczeń

Szczegółowe informacje o seansie (tytuł filmu) dostępne są w zakładce Repertuar (link otwiera się w nowym oknie).

Wstęp wolny, rezerwacja dotyczy dzieci i dorosłych, prosimy o podanie pełnych i aktualnych danych w formularzu rejestracji on-line.

Przed przyjściem do kina prosimy o zapoznanie się z Procedurami przestrzegania zasad bezpieczeństwa epidemicznego obowiązującymi w „Kinie na Tynieckiej” (link otwiera się w nowym oknie).