Wystawa poświęcona książce „Usoa – dziewczynka, która przyleciała”

Przepiękna, butikowa wystawa na podstawie książki „Usoa – dziewczynka, która przyleciała” autorstwa Patxi Zubizarreta, z ilustracjami Eleny Odriozoli zagościła w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI. Wystawa realizowana jest we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg, można ją oglądać w godzinach pracy biblioteki do 16 grudnia. Wstęp wolny, zapraszamy!

 

O książce:

Kukułka to nazwa ptaka wędrownego, który pochodzi z Afryki. Usoa to baskijskie imię żeńskie, które na polski można przetłumaczyć jako Gołąbka. Usoa, czyli Gołąbka, to imię dziewczynki, która przyleciała… z Afryki, z kraju ogarniętego wojną, w którym panował głód i niedostatek. Przyleciała samolotem – bez bagażu, zupełnie sama. Jedyne co miała, to list, który ściskała w dłoniach. Kto go napisał? Do kogo był adresowany? Czy pomoże jej znaleźć dom? Historia, w której można znaleźć radość mimo smutku, miłość mimo straty i nadzieję. Opowieść uzupełniają delikatne, lekkie i subtelne ilustracje światowej klasy ilustratorki Eleny Odriozoli. 

O autorze:

Patxi Zubizarreta pochodzi z prowincji Gipuzkoa w Kraju Basków w Hiszpanii. Pisze w języku baskijskim dla dzieci i młodzieży. Zdobył wiele nagród – jego książki znalazły się w katalogu White Ravens oraz na Honorowej Liście Ibby. Zajmuje się także tłumaczeniami i literaturą dla dorosłych, tworzy spektakle łączące muzykę, obraz i literaturę. Zubizarreta jest autorem wszechstronnym, w swoich powiadaniach porusza różne tematy: więzi rodzinne, migrację, miłość, różnorodność kulturową. Szczególnie interesuje się kwestią imigracji, którą wyjaśnia w taki sposób, aby była zrozumiała dla dzieci.

O ilustratorce:

Elena Odriozola urodziła się w Donostii (San Sebastián) w Kraju Basków w Hiszpanii. Jest ilustratorką książek dla dzieci i młodzieży. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Za swój trwały wkład w literaturę została uhonorowana Grand Prix na Biennale Ilustracji w Bratysławie. Zilustrowała ponad 100 książek dla wydawnictw nie tylko z Hiszpanii, ale także z Francji, Wielkiej Brytanii, Meksyku i Tajwanu. Studiowała sztukę i dekoracje, jej pasją jest malarstwo. Ilustracje Odriozoli wyróżniają się delikatną kreską, lekkością, subtelnością formy oraz spokojną i stonowaną paletą barw. Odriozola, ilustrując, dopowiada historię, tworząc dzieło doskonałe, w którym tekst splata się z obrazem.

 

 

Szczegóły wydarzenia

Data rozpoczęcia 02-12-2023
Data zakończenia 02-12-2023
Liczba miejsc