Smaller Default Larger

„O czym mówią książki?”

WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH – DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM 

 

Informacje organizacyjne:

- wiek uczestników: 3,5 – 6 lat

- czas trwania zajęć: 1h – 1,5h

- zajęcia rozpoczynają się o godzinie 10.00, odbywają się w poniedziałki i środy

- wielkość grupy: maks. 25 osób

- co ze sobą zabrać: w miejscu realizacji warsztatów przebywa się w skarpetkach lub obuwiu zmiennym

Zgłoszenia do udziału przyjmujemy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa placówki, imię i nazwisko nauczyciela, telefon kontaktowy, e-mail, wiek i liczba uczestników, temat spotkania. Terminy warsztatów umawiane będą indywidualnie. Przyjmowanie zgłoszeń rusza 2 września 2019.

 

WRZESIEŃ

Co czytali jaskiniowcy? Prehistoria książki.

Podczas warsztatów dowiemy się, w jaki sposób ludzie przekazywali sobie ważne historie i wiedzę zanim wynaleźli pismo i książki? Opowiemy o książkach w pamięci, książkach na ciele, książkach na skałach i ścianach jaskiń. Obejrzymy ilustracje dla najmłodszych Joanny Czerwińskiej inspirowane sztuką naskalną: „Praptaki i inne zwierzaki”, „Rogacze i przeżuwacze”, „Pasterze i tancerze” i będziemy odgadywać znaczenie rysunków sprzed dziesiątków tysięcy lat. Zbudujemy z klocków lego DUPLO słupy totemiczne do jednej z indiańskich bajek.

 

PAŹDZIERNIK

Cztery dni z Kicią Kocią.

Każdego dnia człowiek się czegoś uczy. Dzieci i dorośli. Przez całe życie poznajemy świat, uczymy się nowych słów, spotykamy nowe osoby, nowe sytuacje. Na warsztatach przyjrzymy się czterem dniom z życia Kici Koci, bohaterki książek Anity Głowińskiej i zobaczymy, czego się każdego z nich nauczyła. Zrobimy także własne książeczki o Kici Koci z ruchomymi i sensorycznymi elementami.

 

LISTOPAD

Kolorowy świat uczuć.

Co wspólnego mają ze sobą uczucia i kolory? Czy miłość jest różowa, a smutek niebieski? Czy uczucia da się policzyć i zmierzyć? Ile uczuć istnieje na świecie? W odkrywaniu i badaniu emocji pomogą nam specjalne przyrządy uczuciometry oraz bohaterowie książek: włochate stworzenie z „Kolorowego potwora” Anny Llenas, różowy słonik Pomelo oraz para przyjaciół - Cynamon i Trusia. Wykorzystamy tomy „Pomelo i kolory”, „Pomelo wyrusza za mur ogrodu” Ramony Bădescu, „Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości” Ulf Stark.

 

GRUDZIEŃ

A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź

Wigilijny niedźwiedź wędruje przez świat i zbiera od wszystkich życzenia, by obdarować każdego wymarzonym prezentem. Każdy, nawet najszczęśliwszy na świecie kret, czegoś potrzebuje. Wspólnym rozważaniom o magii prezentów, sztuce dawania i brania towarzyszyć będą fragmenty książki Janoscha „Wigilia Misia i Tygryska”/”A w Wigilię przyjdzie niedźwiedź” i zimowe eksperymenty.

 

STYCZEŃ

ETNO-wycieczka

Na warsztatach zabierzemy dzieci w etnograficzną podróż po domach w różnych stronach świata. Jako przewodnik posłuży nam książka „Zakątki : czyli kto tu mieszka?” Wydawnictwa Dwie Siostry z ilustracjami Michaliny Rolnik. Na koniec zatrzymamy się na dłużej u mieszkańców najdziwniejszych domów, jakie można zobaczyć w Polsce - wozów i pałaców cygańskich (na podstawie „Polska wielu kultur i religii” Tomasza Czerwińskiego).