Smaller Default Larger

 

 

„Biblioteka z ogrodem otwarta w soboty i niedziele!

Bezpłatne kino, koncerty, książki, warsztaty na Tynieckiej"

to jeden ze zwycięskich projektów IV edycji budżetu partycypacyjnego

w rejonie 6, w dzielnicy Mokotów.

 

Projekt zakłada realizację weekendowych atrakcji rodzinnych od stycznia do grudnia 2018 r.
w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI. Spotkania w ramach projektu są otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób po uprzednich zapisach na stronie internetowej biblioteki (kalendarz wydarzeń) i bezpośrednio w bibliotece.

Roczną ofertę działań tworzą:


- KINO - projekcje filmów w KINIE W BIBLIOTECE (aktualny repertuar dostępny w bibliotece lub po zalogowaniu się w zakładce repertuar kina na stronie www.mbddim.pl);
- KSIĄŻKI – korzystanie z zasobów biblioteki, wypożyczanie i zwrot nowości wydawniczych;

- WARSZTATY - tematyczne warsztaty rodzinne z autorami, ilustratorami, specjalistami w danej dziedzinie;

- KONCERTY dla dzieci – spotkania z twórcami inspirującymi się literaturą, poezją, awangardą literacką;
- OGRÓD – korzystanie w miesiącach letnich z ogrodzonego terenu na zewnątrz biblioteki, na którym plenerowa czytelnia umożliwi relaks z książką i kawą na hamakach, leżakach i trawie, z artystycznym muralem o książkach/czytaniu.

Biblioteka jest czynna w ramach projektu w systemie weekendowym

(dwie soboty i jedna niedziela w miesiącu).

 

GRUDZIEŃ 1.12, 9.12, 15.12

1 grudnia, godz. 11.00

Biblioteka z ogrodem zaprasza na film do Kina na Tynieckiej

Magiczne święta Emmy i Kacpra

Para przyjaciół Kacper i Emma oczekują na Święta Bożego Narodzenia. Dziewczynka pragnie, by w ten wyjątkowy czas spadł śnieg. Aby jej marzenie się spełniło, postanawia interweniować u samego Świętego Mikołaja.

Bohaterowie filmu to sympatyczna para przyjaciół: Emma i Kacper. Jest zima, zbliżają się święta, a Emma niecierpliwie wyczekuje pierwszego w tym roku śniegu. Pisze nawet list do świętego Mikołaja, w którym prosi o upragnione białe płatki. Wspólnie z Kacprem starają się wprowadzić w domu bożonarodzeniowy, magiczny i rodzinny klimat. Obydwoje marzą także o tym, by dziadek, który zaplanował spędzenie świąt w górach z przyjaciółką Ingą, przyjechał jednak do nich. Zrobią wszystko, co w ich mocy, żeby osiągnąć założony cel. Czy im się to uda? Czy na święta spadnie śnieg? Czy spędzą je w rodzinnym gronie? 

Reżyseria: A. L. Naess, Kraj i rok produkcji: Norwegia 2014, Czas trwania: 80 min, kat. wiek.: 4+

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

WSTĘP WOLNY

 

9 grudnia, godz. 11.00

Warsztaty z Marią Bulikowską

"Biblioteka z ogrodem..." zaprasza dzieci na warsztaty z Marią Bulikowską, autorką i ilustratorką książki "JAK BUM CYK CYK. Powiedzonka warszawskie" i "Małej książki o gwarze warszawskiej". 
Kim jest panienka z marymonckiej mąki a kim cwaniaczek z miodem w uszach? Co to znaczy mieć fiksum dyrdum? I czy Czarny Roman to Rajzer Pompka? Na wszystkie pytania odpowie Maria "Mroux" Bulikowska, która zainteresowała się gwarą warszawską dzięki swojemu dziadkowi, warszawskiemu taksówkarzowi. Sama zaś należy do Stowarzyszenia Gwara Warszawska. 
W książce pisze: „Wierzcie lub nie, ale mój dziadek był najprawdziwszym warszawskim cwaniakiem, czyli ulicznym urwisem. To on nauczył mnie, że Warszawa miała kiedyś swój własny język, czyli gwarę warszawską, swoje piosenki, wierszyki i powiedzonka. Była zupełnie innym miastem niż to, które znamy dzisiaj”.
Wstęp wolny, zapisy on-line (zapisujemy wyłącznie dzieci) 
Warsztaty dla dzieci w wieku 6+

 

15 grudnia, godz. 11.00

„Panie gospodarzu, masz w domu gości…” - koncert

„Panie gospodarzu, masz w domu gości…” Polskie tradycje kolędnicze.

Kusoki, gwiżdże, siwki, lofry, turki, nowolecięta – kolędnicy! Grupa Mozaika nawiązując do polskiego zwyczaju kolędowania, zawita do biblioteki z różnorodnymi postaciami i tradycjami kolędniczymi. Kolędnicy będą nam życzyć, grać, śpiewać i... nie wszystko możemy zdradzić! Z pewnością czeka nas pełne muzyki, żywe spotkanie z kulturą tradycyjną. Zobaczymy przebrania kolędnicze z różnych zakątków Polski oraz poznamy mało znane zwyczaje, takie jak choćby szczodrowanie. Poprzez zabawę nauczymy się czerpać z polskiego dziedzictwa kulturowego, a jest tu co odkrywać. Towarzyszyć nam będzie polska muzyka tradycyjna na skrzypce, basy i bęben obręczowy, więc do czasu kolędowania przygotujemy się z przytupem! 
"Biała lelija w ogrodzie zakwita! Panna Maryja swego syna wita! I my Go witamy i o kolędę pytamy. Czy przyjmiecie kolędników?" 

Dominika Oczepa - skrzypce, śpiew
Joanna Szaflik - basy, śpiew
Karolina Ociepka - bęben obręczowy, śpiew

wstęp wolny, zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl

 

 

LISTOPAD 3.11, 10.11, 18.11 

3 listopada o godzinie 11.00

Kacper i Emma na safari

Najlepsi przyjaciele, Kacper i Emma, i ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają wakacje w Afryce. Mama Emmy pomaga przyjaciółce w klinice dla zwierząt. Wiecie, ile tam można spotkać dzikich zwierząt? Może będą strusie, albo żyrafy, albo… kto tam jest? Gdy przyjaciele ruszają z nowopoznaną koleżanką, Tiri i jej pluszowym Żółwiem na safari, wpadają na trop uprowadzonego lwiątka. Chcąc mu pomóc, przywożą je do kliniki. Tylko że zwierzątko czuje się coraz gorzej – smutnieje z każdą chwilą i nie chce jeść. Nic nie pomaga. Gdy Emma odkrywa, że młody lew tęskni za swoją mamą, całą drużyną ruszają na jej poszukiwania. Czy im się uda?

Reżyseria: A. L. Næss, Kraj i rok produkcji: Norwegia 2015, Czas trwania: 75 min, kat. wiek.: 4+

 

10 listopada 11.00

Warsztaty z Ewą i Pawłem Pawlakami

"Biblioteka z ogrodem..." zaprasza dzieci od 6 roku życia na warsztaty plastyczne ze znakomitą parą ilustratorów - Ewą i Pawłem Pawlakami.
Podczas spotkania zrobimy mobilne modraszki, wieszczki, mieniaki tęczowce i inne kolorowe motyle! Spotykamy się 10 listopada, o godzinie 11.00. Zapisy ruszają 2 listopada.
"Mały atlas motyli" to już drugi po "Małym atlasie ptaków" ogrodowy pamiętnik pary Ewy i Pawła Pawlaków. Znajdziemy tu przedstawicieli ponad dwudziestu polskich gatunków sportretowanych w niezwykłych technikach plastycznych – od kolażu z tkanin przez fotografie, akwarele i dziecięce rysunki aż po modele z liści i patyków. To uroczy i inspirujący elementarz dla każdego początkującego motyloznawcy!

 

18 listopada 11.00

AutokonstrukTone - koncert Małych Instrumentów

"Biblioteka z ogrodem..." zaprasza na koncert pt. AutokonstrukTone w wykonaniu zespołu "Małe instrumenty". Ideą projektu jest stworzenie relacji pomiędzy muzyką generowaną manualnie i maszynowo. 
Instrumenty, które zagrają na scenie zostały stworzone z nieprofesjonalnych półproduktów: są to mechanizmy zbudowane z części zestawów "małego konstruktora" - mechanicznych klocków dla dzieci z lat 70-tych; budowane są często z materiałów zużytych i uszkodzonych (np. deska klozetowa, plastikowe butelki, metalowe puszki, półka z lodówki itd.) 
Z nietypowymi instrumentami muzycznymi, obiektami dźwiękowymi i konstrukcjami współgrać będą Paweł Romańczuk i Andrzej Załęski.

Zapraszamy w niedzielę 18 listopada o godzinie 16.00!
Koncert dla dzieci w wieku 6+

 

PAŻDZIERNIK 13.10, 20.10, 27.10

13 października o godzinie 11.00.

"PSIKUSY Remix your dog”

To projekt o tym jak powstaje kundel, o psich osobowościach, bogactwie temperamentów kształtów, wielkości i maści tworzonych przez naturę̨. To książka i klocki, które uczą dzieci tego, że piękno jest niezależne od rasy. 

„Biblioteka z ogrodem…” zaprasza dzieci na warsztaty z pomysłodawczyniami publikacji: Panią Jurek i Małgorzatą Gurowską,

Podczas warsztatów stworzymy z drewnianych klocków najróżniejsze kundle świata. 
Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 6+ 

„PSIKUSY Remix your dog” zostały wyróżnione znakiem MUST HAVE podczas plebiscytu dla projektantów na Łódź Design Festival 2018!

O autorkach:
Pani Jurek to marka założona przez Magdę Jurek, artystkę i projektantkę. Cechą jej projektów jest niestandardowe podejście do przedmiotu. Projektuje przedmioty niestatyczne, wychodzące poza swoją stereotypową funkcję i pozwalające na interakcję z użytkownikiem. 

Małgorzata Gurowska zajmuje się grafiką, rysunkiem, sztuką wideo i instalacją. Absolwentka i pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoich pracach skupia się na kwestiach społecznych, politycznych, a w szczególności krytycznie opisuje stosunek człowieka do zwierząt. Jej prace wpisują się w nurt posthumanizmu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych nagród. Jej prace wystawiane były na licznych wystawach w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

20 października, godz. 11.00

Biblioteka z ogrodem zaprasza na film do Kina na Tynieckiej

Kapitan Morten i Królowa Pająków

10-letni Morten Viks pragnie być taki sam jak jego tata. Buduje model statku i marzy o dalekiej, morskiej wyprawie. Niespodziewanie kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi. Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa…

Domek na drzewie tuż nad brzegiem morza, to tu Morten spędza wolny czas pisząc listy do ojca i chowając się przed surową ciotką Annabelle. Chłopiec pragnie wybrać się w podróż, przeżywać przygody, odkrywać nieznane lądy. Pewnego dnia do portowego miasta przybywa zwariowany magik i obsypuje tajemniczym proszkiem Mortena,. Bohater zmniejsza się i przenosi na pokład statku-zabawki. Nie jest jednak jedynym członkiem załogi, czeka go spotkanie z Królową Pająków i jej świtą. Jakim kapitanem okaże się chłopiec? Morten będzie musiał wykazać się nie lada odwagą, by znaleźć sposób na uratowanie statku przed zatonięciem i odkryć drogę powrotu do prawdziwego świata. Kapitan Morten i Królowa Pająków to zaskakująca animacja o potędze nieograniczonej dziecięcej wyobraźni.

Reżyseria: K. Jancis, H. Nicholson, R. Unt, Kraj i rok produkcji: Belgia 2018, Czas trwania: 79 min., Kat. wiek.: 6+

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

WSTĘP WOLNY

 

27 października, godz. 11.00

Ptaki mojej okolicy

Biblioteka z ogrodem zaprasza dzieci do udziału w warsztatach edukacyjnych pt. "Ptaki mojej okolicy". Podczas spotkania przyjrzymy się ptakom, które można spotkać jesienią w mieście, nauczymy się rozpoznawać mazurka od wróbla, poznamy najdziwniejsze ptasie mieszkania, a na koniec zrobimy ptasią stołówkę!

Zapisy on-line, liczba miejsc ograniczona, prosimy o rejestrację wyłącznie dzieci. Spotkanie dla dzieci w wieku 6 -9 lat

 

 

WRZESIEŃ 08.09, 16.09, 22.09

 

8 września (sobota)

godz. 11:00

Seans filmowy: Superagentka

Duńska animacja o 10-letniej Agathe-Christine to kino detektywistyczne dla młodych widzów w najlepszym wydaniu. Gdy dziewczynka przeprowadza się z rodziną do nowego miasta, natychmiast zakłada biuro detektywistyczne, a w lokalnym sklepiku dostaje pierwsze prawdziwe zlecenie. Ma siedem dni na rozwiązanie zagadki drobnych kradzieży. Nowe zadanie będzie doskonałą okazją do zdobycia prawdziwego przyjaciela.

„Superagentka” otrzymała nagrodę Jury ECFA European Children’s Film Association podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu i brała udział w konkursie filmów pełnometrażowych 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Reżyseria: Karla von Bengtson, Kraj i rok produkcji: Dania 2017, Czas trwania: 77 min, 6+

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

 

 

16 września (niedziela)

godz. 11:00 

„Opowieści komiksowe” – warsztaty z Adamem Wójcickim, rysownikiem i ilustratorem takich książek jak „O.G.R.Ó.D”, „Binek i Pulpet w świątyni Majów”, „Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka”. Podczas warsztatów zobaczymy czy straszna historia może okazać się śmieszna w zależności od użytych środków? Dowiemy się jak zmienić radosną bajkę w dreszczowiec? Przekonamy się na ile sposobów można opowiadać komiksem. Wraz z uczestnikami warsztatów stworzymy wielką komiksową planszę, a potem z pomocą Adama Wójcickiego każdy stworzy własną komiksową opowieść. Warsztaty dla dzieci od 7 lat.

Zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń, liczba miejsc ograniczona, prosimy o rejestrację wyłącznie dzieci. Rejestracja rusza  3 września.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka z ogrodem otwarta w soboty i niedziele! Bezpłatne kino, koncerty, książki, warsztaty na Tynieckiej".

 

 

22 września (sobota)

godz. 11:00 

Seans filmowy: Kacperiada

„Kacperiada” to współczesna obyczajowa, pełna absurdalnego humoru, komedia familijna. Każdy odcinek w ciepły i zabawny sposób porusza ważne tematy, zostawiając widza z pozytywnym przekazem. Głównymi bohaterami są Kacper i Ada, którzy wspólnie poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące przyjaźni, szczerości, lojalności; uczą się jak radzić sobie z emocjami, np. z zazdrością, rozczarowaniem i  próbują zrozumieć bardzo dziwny, a zarazem fascynujący świat dorosłych.

Reżyseria: Jakub Tarkowski, Michał Śledziński, Wojciech Wawszczyk, Tomasz Leśniak, Kamil Polak, Kraj i rok produkcji: Polska 2016, Czas trwania (2 zestawy): 46, 43 min, 7+

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

 

 

 

SIERPIEŃ 11.08, 19.08, 25.08

11 sierpnia, (sobota)

godz. 11:00

Ptak, który na co dzień zajmuje się dostarczaniem paczek, zmierzy się z niecodzienną przesyłką. Razem z bohaterem dowiemy się na czym polega praca najlepszych bocianich kurierów i skąd się biorą dzieci.   

Kino familijne, Warner Bros. 2016, Czas 87 min., 4+

10.00-15.30 Czytelnia plenerowa

Relaks z książką i kawą na hamakach, leżakach i trawie.

 

19 sierpnia,(niedziela)

godz. 11:00 

Nastoletnia bohaterka niespodziewanie ląduje w sekretnej, leśnej krainie. Dziewczyna postanawia pomóc tajemniczej wspólnocie, która walczy w obronie lasu ze złymi wojownikami. Widowiskowa, dynamiczna animacja o odwadze i przyjaźni.

Film dla dzieci, Twentieth Century Fox Animation 2013, Czas: 103 min., 4+

10.00-15.30 Czytelnia plenerowa

Relaks z książką i kawą na hamakach, leżakach i trawie.

 

25 sierpnia, (sobota)

godz. 11:00 

Sympatyczny robot osobisty zaprzyjaźnia się z młodym geniuszem robotyki. Bohaterowie będą musieli zjednoczyć siły aby uratować ukochane miasto. Przepełniona napięciem i humorem komedia przygodowa dla całej rodziny.

Kino familijne, Walt Disney 2015, Czas 98 min., 5+ 

10.00-15.30 Czytelnia plenerowa

Relaks z książką i kawą na hamakach, leżakach i trawie.

 

LIPIEC 14.07, 22.07, 28.07   

 

28 lipca (sobota)

10.00-15.30 Czytelnia plenerowa

Relaks z książką i kawą na hamakach, leżakach i trawie.

 

22 lipca (niedziela)

11.00 – seans filmowy: Blanka

Tytułowa Blanka żyje w świecie, w którym wszystko ma wymierną wartość – nawet przyjaźń, wolność czy szczęście. Kohki Hasei z lekkością i subtelnością zadaje niebywale uniwersalne pytania o to na ile człowiek sam kreuje swój los, a na ile jest uwarunkowany środowiskiem, w którym dorasta. „Blanka” to film, który za sprawą warstwy wizualnej oraz bezpretensjonalnego mówienia o potrzebie bliskości i troski na długo pozostaje z widzami. „Blanka”, reż. Kohki Hasei, Filipiny, Japonia, Włochy 2015, napisy polskie / lektor, 75 min, kategoria wiekowa: 9+

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

 

14 lipca (sobota)

11.00 – seans filmowy

Dwunastoletni meksykański chłopiec marzy o karierze muzycznej, chce pójść w ślady legendarnego króla estrady. Rodzina nie pochwala jego planów. Bohater sprzeciwia się zakazom i w tajemniczych okolicznościach trafia do magicznej krainy przodków, gdzie odkrywa tajemnice swojej rodziny.

Szczegóły w zakładce  Repertuar Kina

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

 

 

 CZERWIEC 2.06, 16.06, 24.06

2.06 czerwiec (sobota)

Zielnik , godz. 11.00
 
- warsztaty edukacyjne dla dzieci, w trakcie których dowiemy się czym są warzywa, sprawdzimy jakie właściwości mają rośliny, nauczymy się rozpoznawać produkty ekologiczne i bio.Założymy owocowo-warzywny zakątek w bibliotece!
 Zajęcia bezpłatne, zapisy on-line na stronie biblioteki. Liczba miejsc ograniczona. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat.
 
 

16 czerwca (sobota)

12:00 – „Rodzinne warsztaty rzeźbiarskie u Józefa Wilkonia”, ilustratorem, malarzem historykiem sztuki. Warsztaty realizowane będą w ogrodzie – pracowni artysty w Piasecznie. Szczegóły pod numerem telefonu 22 646 59 69, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

MAJ - 5.05, 13.05, 19.05

 

5 maja (sobota)

11.00 – seans filmowy „Małpia afera”

Wim mieszka w sierocińcu i pracuje w fabryce. Okrutna właścicielka domu dziecka zmusza swoich podopiecznych do ciężkiej pracy i nie pozwala im chodzić do szkoły. Bohater buntuje się i w towarzystwie figlarnej małpki ucieka z przytułku. Poruszająca historia 10-letniego chłopca, który postanawia spełnić swoje marzenia i odmienić swój los. 
Film dla dzieci, Holandia 2015, reż. Johan Nijenhuis, Czas 87 min., 6+

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

 

13 maja (niedziela)

11.00 – spotkanie autorskie z Anielą Cholewińską-Szkolik

Wszystkich miłośników książek i zwierząt zapraszamy na spotkanie z Anielą Cholewińską-Szkolik, autorką serii książek "Przyjaciele zwierząt" i "Misia i jej mali pacjenci". Historie napisane przez Anielę Cholewińską-Szkolik wzruszają, uczą i niosą pozytywne przesłanie.

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń. Spotkanie realizowane we współpracy z wydawnictwem Zielona Sowa.

 

19 maja (sobota)

11.00 – Seans filmowy:

Dwunastoletni meksykański chłopiec marzy o karierze muzycznej, chce pójść w ślady legendarnego króla estrady. Rodzina nie pochwala jego planów. Bohater sprzeciwia się zakazom i w tajemniczych okolicznościach trafia do magicznej krainy przodków, gdzie odkrywa tajemnice swojej rodziny.

Szczegóły w zakładce Repertuar Kina

 

KWIECIEŃ - 15.04, 21.04, 28.04

 

15 kwietnia (niedziela)

11.00 -  Muzyka dalekiego Podkarpacia, Cymbały zawitać do nas zechciały! 

Z dalekich południowych krańców Polski przyjadą wprost na kolejne spotkanie cymbały! Jako niezwykle pięknie brzmiący instrument o wielowiekowej tradycji – cymbały będą naszym przewodnikiem po ciekawych zakątkach polskiej muzyki tradycyjnej. Czerpiąc z żywego przekazu naszych gości, zajmujących się na co dzień muzyką Podkarpacia, będziemy odkrywać porywające muzyczne i taneczne tradycje oraz różnorodne brzmienia tych stron.

Muzycy zapoznają nas z tradycyjnymi melodiami i instrumentami (skrzypce, cymbały, baraban), animując jednocześnie spotkanie na kształt tradycyjnej potańcówki. Zapewniamy, że już nikt nie pomyli cymbałów z dzwonkami! Poznamy tez tradycyjne tańce Podkarpacia, doświadczymy siły naturalnego śpiewu oraz… wybierzemy się na muzyczną przechadzkę po Bieszczadach!

skrzypce: Sebastian Pikula
cymbały: Łukasz Słotwiński
basy: Szczepan Maziarek
baraban i prowadzenie spotkania: Karolina Ociepka 

Zapisy ruszą 4 kwietnia!

21 kwietnia (sobota)

11.00 - seans filmowy - Na linii wzroku

11-letni Michi mieszka w domu dziecka, pewnego dnia znajduje list swojej zmarłej mamy, którego adresatem jest jego ojciec. Chłopiec bardzo chce poznać tatę, postanawia go odnaleźć, ale po pierwszym spotkaniu jest rozczarowany, inaczej go sobie wyobrażał. Wkrótce bohaterowie odkryją, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż przypuszczali, a Michi nauczy się akceptacji i szacunku względem inności.  

Film dla dzieci, Niemcy 2015, reż. J. Dollhopf, Czas 98 min., 9+

Na linii wzroku to laureat Niemieckiej Nagrody Filmowej dla Najlepszego filmu dla dzieci, a także Nagrody Sieci Kin Lokalnych i Studyjnych podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

28 kwietnia (sobota)

11.00 - Jak zrobić zina - warsztaty z Oficyną Peryferie

„Jak zro­bić zina?” - warsztaty dla dzieci z tworzenia własnych małych publikacji!

Zine, to słowo pochodzące od angielskiego magazine. Jest to mała, prosta forma publikacyjna, często wydawana, drukowana i wykonywana własnym sumptem.

28 kwietnia (sobota) o godzinie 11.00 poczujemy radość z robienia zinów. Spotkanie poprowadzi Oficyna Peryferie - pracownia i wydawnictwo zajmujące się szeroko pojętą książką artystyczną: Marta Tomiak (ilustratorka i graficzka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), Michał Chojecki (założyciel Oficyny Peryferie, artysta wizualny, autor książek i projektów artystycznych, absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie).

Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny, zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl

Uwaga! Warsztaty dla dzieci w wieku 6+.

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń, rusza 16 kwietnia.

 

MARZEC - 3.03, 17.03, 25.03

3 marca (sobota)

11.00 - seans filmowy - Storm. Opowieść o odwadze

Dwunastoletni bohater Storm Voeten, syn drukarza Klaasa, ucieka z tajemniczym listem wydrukowanym przez ojca i od tej pory jest poszukiwany przez inkwizytora. Pomaga mu Marieke, odważna dziewczyna żyjąca w kanałach Antwerpii. Storm musi wygrać z czasem i uratować życie ojca. Holenderski film kostiumowy przybliżający młodym widzom czasy reformacji.

Film dla dzieci, Phanta Basta! 2017, reż. D. Bots, Czas 105 min., 11+

Marcinek - Nagroda Jury Dziecięcego, najlepszy pełnometrażowy film dla dzieci 2017, 35. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

17 marca (sobota)

17.00 - Operowo-językowy zawrót głowy! Przygotowany z niezwykłą dbałością o wysoki poziom arty­styczny spektakl edu­kacyjny, który przybliża młodym melo­manom muzykę klasyczną, zachęca do poprawnego posłu­giwania się polszczyzną, a przy tym bawi nie tylko najmłodszych, ale również ich opiekunów.

Ta barwna opowieść w zabawny, lekki, i chwilami zaska­kujący sposób wprowa­dza młodych słuchaczy w świat muzyki kla­sycz­nej, oraz trudności związanych z dykcją i mową ojczystą. Nie znaj­dziemy tu jednak nużącej dydaktyki. Prze­ciwnie. Operowo-językowy zawrót głowy to dosko­nała okazja do zabawy i śmiechu. Chodzi przecież o to, by zarazić dzieci zapałem do piękna klasycz­nej opery i razem z nimi przeła­mać wiele języko­wych trudności. Dlatego w spekta­klu pojawią się wspólne zabawy i ćwiczenia, pojedynki „na słowa”, a nawet aria śpiewana razem z publicznością. Inspiracją do powstania mini opery były wiersze wybitnej pisarki dziecięcej — Małgorzaty Strzałkowskiej, pochodzące z tomików Gimnastyka dla języka, oraz Wierszyki łamiące języki. Za zgodą autorki, wybrane wiersze zostały włączone do spektaklu.

Strona projektu http://www.miniopera.pl/

Spektakl operowy w formie koncertu, z elemen­tami reżyserii i scenografii przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7-13 lat. Czas 60 minut.

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń. Rejestracja rusza 2 marca.

25 marca (niedziela)

12.00 - BUDYŃ JULKA TUWIMA – koncert na Mokotowie! Budyń Julka Tuwima to poezja Juliana Tuwima w parafrazach znakomitych autorów literatury dziecięcej – Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego, Marty Guśniowskiej. Żywiołową i wielowarstwową muzykę skomponował Jacek Szymkiewicz („Budyń” – lider zespołu POGODNO), do nagrania której zaprosił Aleksandra Orłowskiego (perkusja), Siostry Kępisty (wiolonczela i wibrafon) oraz dwójkę wspaniałych wokalistów Joannę Ewę Zawłocką i Czesława Mozila.

Julian Tuwim jak nikt rozumiał zachowania dzieci, ich ruchliwą naturę i optymizm. Piosenki skomponowane przez Jacka "Budynia" Szymkiewicza to energiczna muzyka idealna do zabawy pośród różnorodności barw i pogodnych nastrojów poezji, która uczy zrozumienia, szacunku i sympatii do innych - http://tidal.com/album/81003228

Wystąpią: Jacek Szymkiewicz (POGODNO), Joanna Ewa Zawłocka, Sebastian Pikula, Wojtek Sobura

Uwaga! Podczas spotkania będzie istniała możliwość zakupu albumu  „Budyń Julka Tuwima”!

Strona projektu „Budyń Julka Tuwima” http://www.budynjulkatuwima.pl/

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na koncert. Zapisy na stronie biblioteki www.mbddim.pl Wstęp bezpłatny! Rejestracja rusza 9 marca.

 

 LUTY – 3.02, 11.02, 17.02

3 lutego (sobota)

14:00 - seans filmowy - piękna, refleksyjna animacja o dzielnym chłopcu, który mieszka w Japonii i opiekuje się swoją chorą matką. Pewnego dnia bohater musi zmierzyć się ze złymi duchami, wyjaśnić rodzinne tajemnice oraz odkryć swoje nadprzyrodzone moce. 

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

 

11 lutego (niedziela)

 

11:00 - MALI SINDBADZI. DZIECI W DRODZE - kiedy mali uchodźcy z Syrii zatrzymali się na jakiś czas w Grecji, dostali na dalszą drogę ręcznie uszyte plecaki, a w nich dzienniki podróży z fragmentem Przygód Sindbada Żeglarza.

Powędrujemy ich tropem, szlakiem małych historii, które wciąż wydarzają się na morzu i na lądzie. Będziemy również wędrować śladami polskich dzieci, które podczas wojennej zawieruchy znalazły schronienie w dalekich krainach: pod skrzydłami Dobrego Maharadży w Indiach oraz w irańskim mieście Isfahan. Naszym przewodnikiem będzie Sindbad Żeglarz – dzielny wędrowiec, który nigdy nie traci nadziei.

Spotkanie dla dzieci powyżej 8 lat.

Beata Frankowska, Albert Kwiatkowski – opowiadanie
Adeb Chamoun (Syria), Mateusz Szemraj (Polska) – muzyka
Katarzyna Szpilkowska – scenografia

 

17 lutego (sobota)

11.00 - warsztaty pt. „Opowieści komiksowe” z Adamem Wójcickim - rysownikiem i ilustratorem takich książek jak „O.G.R.Ó.D”, „Binek i Pulpet w świątyni Majów”, „Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka”. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, laureatem m.in. międzynarodowego konkursu „Książka dobrze zaprojektowana” (2012).

W wolnej chwili zajmuje się muralem. Podczas „Opowieści komiksowych” zobaczymy czy straszna historia może okazać się śmieszna w zależności od użytych środków? Dowiemy się jak zmienić radosną bajkę w dreszczowiec? Przekonamy się na ile sposobów można opowiadać komiksem. Wraz z uczestnikami warsztatów stworzymy wielką komiksową planszę, a potem z pomocą Adama Wójcickiego każdy uczestnik stworzy własną komiksową opowieść. Warsztaty dla dzieci od 7 lat.

Zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń, liczba miejsc ograniczona, prosimy o rejestrację wyłącznie dzieci. Rejestracja rusza  2 lutego.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka z ogrodem otwarta w soboty i niedziele! Bezpłatne kino, koncerty, książki, warsztaty na Tynieckiej".

 

STYCZEŃ – 7.01, 13.01, 20.01

Od 10:00 do 16:00 zapraszamy do skorzystania z księgozbioru, multimediów, gier planszowych… oraz:

 

7 stycznia (niedziela)

11:00 – seans filmowy - zwariowana animowana komedia rodzinna ze studia DreamWork Animation, ekranizacja bijącej rekordy popularności serii książek. Dwóch obdarzonych wyjątkowo niezwykłą wyobraźnią kolegów szkolnych słynie z niesamowitych wyczynów.

Rezerwacja miejsc on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń.

13 stycznia (sobota)

11:00 – „Miasto bez smogu” – warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 5-9 lat, ukazujące pozytywny
i negatywny wpływ człowieka na otaczające środowisko. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie znaczenie dla życia na Ziemi ma powietrze; czym jest smog; sprawdzą, czy można stworzyć ogród w szkle. Poprzez zabawę i eksperymenty poznają właściwości powietrza… , a wszystko po to, aby dbać o nie każdego dnia.

Zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń, liczba miejsc ograniczona, prosimy o rejestrację wyłącznie dzieci.

20 stycznia (sobota)

11:00 – warsztaty z Robertem Romanowiczem – ilustratorem takich książek dla dzieci jak: „A niech to gęś kopnie”, „Dziób w dziób”, „Ziuzia”, „Ziuzia i coś niezwykłego”, „Skarpety i papiloty”, „Misza i Grisza ratują świat”, „Kapselek”. Tworzy m.in.: ilustracje prasowe, plakaty teatralne, instalacje, tunnel book’i, książki pop-up, fotografuje.  Spotkanie dla dzieci w wieku 6+

Zapisy on-line na stronie www.mbddim.pl przez kalendarz wydarzeń, liczba miejsc ograniczona, prosimy o rejestrację wyłącznie dzieci. Rejestracja rusza  5 stycznia.

 

  

 

 
Warsztat finansowany z Budżetu partycypacyjnego 2018 w ramach projektu

„Biblioteka z ogrodem otwarta w soboty i niedziele!

Bezpłatne kino, koncerty, książki, warsztaty na Tynieckiej"

Profil projektu na portalu społecznościowym: https://www.facebook.com/bibliotekazogrodemTyniecka/